4 błędy inwestowania w nieruchomości

2015-03-18 08:11:17

Nigdy nie było i nie ma stuprocentowo pewnych inwestycji – również w dziedzinie inwestowania w nieruchomości. Jak unikać błędów, które często są popełniane podczas zakupu domów i mieszkań celem zarobienia na nich w przyszłości?

Wiele osób uznaje, że na inwestycjach w nieruchomości nie można stracić. Rzeczywiście - dużo w tym prawdy, ale też niekoniecznie można zyskać. Przy inwestowaniu w nieruchomości inwestorzy popełniali i nadal popełniają wiele pomyłek, które mogą okazać się dla nich kosztowne. Błędy mogą być dla inwestorów szczególnie dotkliwe, ponieważ inwestycje tego typu mają wieloletni wymiar. Nie wszystko jednak da się przewidzieć. Nawet z pozoru świetna okazja zakupowa może okazać się niewypałem.

Błąd 1 - nierozważne inwestowanie w tereny niezagospodarowane

Jeżeli zakupiona przez inwestora nieruchomość nie jest właściwie zagospodarowana, nie daje zysku. Owszem, czasami można kupić grunty rolne w jakimś atrakcyjnym miejscu, by po pewnym czasie przekształcić je w działki budowlane czy rekreacyjne i korzystnie sprzedać. Ale ryzyko zawsze istnieje. Może się okazać, że teren nie był aż tak atrakcyjny, jak przewidywano, i nie ma zainteresowanych zakupem tych działek.

Błąd 2 - oczekiwanie szybkiego zysku

Przy inwestowaniu w nieruchomości błędem jest z pewnością mylne oszacowanie ryzyka, jakie istnieje na tym rynku. Ryzyko to ma wiele pochodnych, często niezwiązanych z rynkiem nieruchomości. Należy wziąć pod uwagę fakt, że inwestycje w nieruchomości są inwestycjami długoterminowymi i na ewentualny zysk trzeba będzie czekać nawet latami. Nie są to inwestycje dla niecierpliwych.

Błąd 3 - zakup nieruchomości na kredyt

Błąd popełnia też ktoś, kto inwestuje na rynku nieruchomości, nie mając na ten temat absolutnie żadnej wiedzy na temat zmian wartości gruntów i budynków w czasie. Niekiedy warto wziąć kredyt na zakup nieruchomości pod wynajem, a czasami inwestowanie za pomocą kredytów jest nieopłacalne. Koszt odsetek, które spłacimy na rzecz banku może przewyższyć zarobek, który zyskamy po sprzedaży naszej własności po kilku/kilkunastu czy kilkudziesięciu latach. Brak dogłębnej analizy rynku nieruchomości oraz trendów, które się na nim pojawiają, mogą pozbawić nas zysków.

Błąd 4 - niedocenianie pomocy agentów

Inwestując na rynku nieruchomości, łatwo pomylić się w szacunkach. By uniknąć rozczarowania brakiem zarobku w przyszłości, dobrze skorzystać z doradztwa licencjonowanych agentów nieruchomości, którzy mają na ten temat wiedzę. Z pewnością nie zadziałają oni na niekorzyść klienta, choć pomagając przy zakupie, naliczą prowizję, która może wynosić nawet od 2 do 4% wartości nabywanego domu czy mieszkania.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam