Na inwestycji w nieruchomości tez można stracić

2015-03-21 08:13:47

Choć inwestycja w nieruchomości wydaje się pewna i bezpieczna, tak jak przy każdym sposobie pomnażania pieniędzy, także i w tym przypadku warto zachować rozsądek i inwestować z głową. Na lokowaniu środków w nieruchomości można wiele zyskać, ale można również ponieść spore straty.

Znajdziemy wielu zwolenników lokowania środków w bankach i instytucjach finansowych. Lokaty, obligacje i nieagresywne fundusze inwestycyjne mogą być stosunkowo bezpiecznym sposobem na pomnażanie środków.

Duży zysk bez ryzyka nie istnieje

W zależności od wybranego produktu finansowego i stopnia ryzyka inwestycyjnego, jakie jesteśmy w stanie zaakceptować, możemy osiągać niskoprocentowe zyski lub znacznie większe kwoty. Przy inwestycjach giełdowych i w fundusze agresywne możemy zarobić więcej, ale też i sporo stracić. Warto mieć nad tym kontrolę lub skorzystać z porad doradcy.

Bezpieczne, choć słabiej oprocentowane, są lokaty i obligacje. To rozwiązanie dla osób, które nie chcą ryzykować. Inny stosunkowo bezpieczny sposób pomnażania pieniędzy to inwestycje w nieruchomości. Jak to wygląda w praktyce?

Inwestowanie w nieruchomości

Zakup nieruchomości w celach inwestycyjnych nie uczyni inwestora bogatym z dnia na dzień. Liczy się dobrze zaplanowana strategia. Początkujący inwestorzy z reguły skupiają się na rynku mieszkaniowym, kupują niewielkie lokale mieszkalne z myślą o ich wynajmie lub odsprzedaży w przyszłości.

Osoby z większym doświadczeniem i kapitałem wyszukują większych obiektów, działek, domów i kamienic, które można czasami nabyć w wyjątkowo atrakcyjnej cenie. Jeśli obiekt lub działka są położone w dobrej lokalizacji, można na tym działaniu zarobić krocie. O ile zadba się o dobrą weryfikację nieruchomości przed zakupem i sprawdzi się wszelkie plany rozbudowy danej dzielnicy. Niedopatrzenie w tym zakresie może bowiem słono kosztować.

Kiedy można stracić?

Stracić możemy przede wszystkim przepłacając za dany obiekt lub działkę. Złe rozpoznanie rynku, nieudane negocjacje i nieumiejętne podejście do transakcji może spowodować, że zapłacimy za dużo i ciężko będzie nam wyjść z tej sytuacji z zyskiem.

Inna sytuacja, na którą należy uważać to inwestowanie w nieruchomości z myślą o błyskawicznej odsprzedaży. Nieruchomości często potrzebują czasu, by na siebie zarobić. Zmiana sytuacji na rynku finansowym, na giełdach i na rynku nieruchomości może spowodować czasowy spadek wartości naszego obiektu. Musimy być gotowi na taki scenariusz. Dlatego najlepiej na inwestowaniu w nieruchomości wychodzą osoby, które mają możliwość przeczekania i odsprzedaży lokalu bądź działki, gdy sytuacja na rynku się poprawi.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam