MdM będzie przyjaźniejsze dla rodzin

2015-03-12 19:24:09

Przedstawiony przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju nowy projekt nowelizacji programu Mieszkanie dla Młodych wprowadza rewolucję dla rodzin, które zechcą skorzystać z kredytów z dopłatą.

Sprawdziliśmy, jakie najważniejsze zmiany będzie nieść za sobą nowelizacja ustawy o programie Mieszkanie dla Młodych. Oto podsumowanie.

Rodziny z dziećmi zyskają więcej

W ramach kredytu z dopłatami MdM rodziny lub osoby samotne, które wychowują co najmniej troje dzieci, nie będą objęte limitem wiekowym, który do tej pory obowiązywał wszystkich zainteresowanych. Warto przypomnieć, że wynosi on obecnie 35 lat. Po przekroczeniu tego wieku obecnie nie można korzystać z kredytów z dopłatą MdM.

To nie koniec korzyści dla osób wychowujących dzieci. Projekt nowelizacji zakłada także, że rodzina lub osoba, która wychowuje co najmniej trójkę dzieci, będzie mogła liczyć na dopłatę do 30 procent wartości odtworzeniowej mieszkania. Przy dwójce podopiecznych dofinansowanie wzrośnie do 20 procent.

Dla rodzin z minimum trójką dzieci zostanie również zwiększony limit metrażu. Państwo będzie dopłacało do 65 metrów kwadratowych. To zdecydowana zmiana, która wyjdzie na korzyść wielodzietnym rodzinom.

Zmiany dopiero w planach

Wspomniane propozycje nie zostały jeszcze wprowadzone w życie. To nowe założenia, nad którymi dalsze prace będzie prowadził sejm i rząd. Ich wprowadzenie znacząco ułatwi starania rodzin o mieszkanie z dofinansowaniem wkładu własnego.

Od momentu uruchomienia programu Mieszkanie dla Młodych wciąż słychać głosy niezadowolenia z obostrzeń, które nałożono na potencjalnych zainteresowanych i na lokale, które można nabyć w ramach programu. Dopasowywanie kryteriów programu MdM-u do potrzeb i oczekiwań beneficjentów i młodych ludzi, którzy zamierzają kupić swoje pierwsze mieszkanie, jest dobrym krokiem, który ma szansę spowodować znacznie większe powodzenie programu.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam