Skąd wziąć pieniądze na rozkręcenie własnego biznesu?

2015-02-27 11:35:10

Trudności na rynku pracy sprawiają, że wiele osób decyduje się na założenie własnej firmy. Problemem mogą być jednak pieniądze. Warto wiedzieć, dokąd udać się po kredyt na uruchomienie małego przedsiębiorstwa.

Wprawdzie sytuacja na rynku pracy zdaje się być opanowana i coraz mniej osób pozostaje bez zatrudnienia (w lutym stopa bezrobocia spadła do 13,9 proc.), to jednak nadal bezrobocie jest wysokie. W związku z tym wiele osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Często samozatrudnienie jest jedynym sposobem na pracę. Niestety, nierzadko są to decyzje nieprzemyślane i źle zaplanowane. Trzeba pamiętać, że najważniejsze na początku rozkręcania własnego biznesu są pieniądze, których zwykle wiele osób nie posiada, liczy bowiem na kredyty.

Start na kredyt

Zaczynanie działalności gospodarczej od kredytów jest najgorszym scenariuszem i kiepskim pomysłem na własny biznes. Niestety, najczęściej tak właśnie się dzieje. Tymczasem banki, z małymi wyjątkami, nie są zainteresowane finansowaniem przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają swoją działalność. Jest to dla kredytodawców zbyt duże ryzyko. Stąd i w ofercie bankowej niewiele pojawia się ofert dla nowych firm.

Banki dla firm

Istnieją takie banki, jak Idea Bank, FM Bank czy BIZ Bank, które posiadają rozbudowaną ofertę kredytową dla przedsiębiorców, w której znajdują się także pożyczki dla firm dopiero rozpoczynających działalność. Warto zapoznać się również z propozycjami mBanku czy ING Banku Śląskiego.

Pomoc ze środków unijnych

Bezrobotni zarejestrowani w urzędach pracy, którzy chcą rozkręcić własny biznes, mogą liczyć na wsparcie w postaci kredytów w ramach środków, które urzędy pracy posiadają na ten cel. Inne osoby mogą liczyć jedynie na banki. Jeżeli przy tym starania o kredyty poparte są albo programami unijnymi, albo gwarancjami Banku Gospodarstwa Krajowego, jest szansa, że zostaną im one przyznane.

Oczywiście, nie ma żadnej pewności, że każdy, kto zgłosi się po kredyt dotowany, pieniądze otrzyma, ale warto się o takie wsparcie starać. Wiele zależy od wysokości kredytu, branży, w jakiej firma ma zamiar działać, planów rozwojowych, a także jej sytuacji finansowej. Krótko mówiąc: wiele zależy od biznesplanu.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam