Na kredyt czy w leasing? Kupujemy wyposażenie biura

2015-02-23 14:04:08

Profesjonalne wyposażenie biura jest bardzo ważne dla początkującego przedsiębiorcy. Skąd wziąć pieniądze na ten cel? Nie mając dochodów, trudno będzie o kredyt bankowy.

Osoby rozpoczynające działalność gospodarczą muszą się liczyć z dużymi wydatkami już na starcie. Należy wynająć odpowiednie pomieszczenia, wyposażyć je w niezbędne urządzenia i maszyny produkcyjne, zakupić samochód, a także wyposażyć biuro, w którym przyjmowani będą klienci. Skąd na to wszystko wziąć pieniądze?

Na kredyty bankowe mogą zwykle liczyć firmy, które działają na rynku już od jakiegoś czasu i mogą wykazać się potrzebną zdolnością kredytową. Początkujący przedsiębiorcy zazwyczaj nie mają żadnych dochodów, dlatego o kredyty będzie im znacznie trudniej. Nawet jeśli prowadzona działalność gospodarcza nie wymaga wielu nakładów do rozpoczęcia funkcjonowania, biuro i tak jest potrzebne. Koszt jego wyposażenia nie jest tak wysoki jak zakup maszyn czy samochodów, ale i tak nie każdego na to stać.

Ubiegający się o kredyt - nie tylko na wyposażenie biura - musi bezwzględnie mieć pozytywną historię kredytową. Nie może mieć żadnych poważniejszych opóźnień w spłacie wcześniejszych kredytów czy obecnych zadłużeń. Początkujący przedsiębiorca powinien w pierwszej kolejności udać się do banków znanych z obsługi klientów firmowych, takich jak Idea Bank, czy FM Bank. Z reguły oferta kredytowania przedsiębiorstw jest tam najszersza.

Przedsiębiorcy nie powinni zapominać o tym, że jeżeli już skorzystają z kredytu celowego, powinni za każdy, nawet najmniejszy zakup, brać rachunki i faktury VAT. Dobrze też wcześniej zaplanować zakupy. Trzeba kupować nowe przedmioty, ponieważ banki mogą nie wyrazić zgody na zakup używanych. Warto dodać, że banki nie finansują zakupu np. biurka czy krzeseł. Za kredyt można kupić tylko rzeczy trwałe, takie jak komputery, a także inny sprzęt RTV lub AGD. Jeżeli biznes nie wypali, przedmioty te powinny stanowić atrakcyjne zabezpieczenie dla banku.

Pożyczki na dowolny cel są udzielane przez banki zwykle osobom fizycznym, w związku z tym kredyt gotówkowy dla firmy na dowolny cel może być niedostępny. Pożyczki w firmach pozabankowych odradzamy z uwagi na bardzo wysokie koszty oraz niekorzystne warunki kredytowania i późniejszej spłaty zadłużenia.

Lepszym wyjściem wydaje się jednak leasing, który jest ekonomicznie korzystniejszym rozwiązaniem niż kredyt bankowy. Po co zadłużać firmę, skoro całe wyposażenie biura można wziąć w leasing, a za jego użytkowanie płacić jedynie miesięczne raty?

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam