Kredyt mieszkaniowy a umowa-zlecenie

2015-03-31 16:41:40

Starania o kredyt hipoteczny może zaprzepaścić wiele czynników, a wśród nich z pewnością kluczową rolę odgrywa forma zatrudnia wnioskodawcy. Czy umowa-zlecenie przekreśla szanse na własne mieszkanie?

O ile wymagania banków względem osób wnioskujących o kredyty mieszkaniowe ogólnie można uznać za wygórowane, o tyle osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych nie muszą czuć się w tym zakresie pokrzywdzone względem innych. Banki z pewnością wezmą do analizy ich sytuację finansową i w razie spełnienia wszystkich warunków, przyznają kredyt. Musimy jednak liczyć się z tym, że wniosek może wymagać większej ilości dokumentów potwierdzających osiągane dochody. W przypadku osób zatrudnionych na zlecenie nie wystarczy oświadczenie czy nawet zaświadczenie, by uzyskać kredyt.

Wysokość dochodów i ciągłość zatrudnienia

Jak w przypadku każdego kredytu, tak szczególnie przy produktach hipotecznych najważniejszą kwestią braną pod uwagę przez bank będzie wysokość dochodów osoby lub osób wnioskujących o kredyt. Jeśli zarabiamy na podstawie umowy-zlecenia, dodatkowym wymogiem będzie udokumentowanie ciągłości zatrudnienia. Zazwyczaj banki żądają przedstawienia umów z ostatnich 12 miesięcy (przy kredytach gotówkowych wystarczy 6 miesięcy). Jeśli w tym czasie potrafiliśmy pobierać odpowiednio wysokie wynagrodzenie, nasze szanse na kredyt wzrosną.

Jak poprawić zdolność kredytową?

Poza przedstawieniem wymaganych przez bank dokumentów możemy też postarać się o zwiększenie swoich szans dodatkowymi zaświadczeniami. Mile widzenie będzie przede wszystkim oświadczenie obecnego pracodawcy, który zadeklaruje chęć dalszej współpracy po wygaśnięciu obecnie obowiązującej umowy. Jeśli dodatkowo posiadamy jakiekolwiek inne źródła dochodu, warto również je przedstawić, zwiększając tym samym swoją wiarygodność w kwestii możliwości spłaty miesięcznych zobowiązań.

Buduj historię kredytową

Nie bez znaczenia dla banku będzie też nasza historia kredytowa, która swoje odzwierciedlenie znajduje przede wszystkim w raporcie BIK-u. Uwzględnia on nasze dotychczasowe przygody z produktami kredytowymi, włączając w to ilość składanych wniosków, wysokość otrzymanych kredytów, a także sposób spłaty wszystkich zobowiązań. Warto przy tym podkreślić, że czysta historia kredytowa nie będzie naszym atutem, dlatego warto możliwie najwcześniej budować portret solidnego kredytobiorcy, np. poprzez korzystanie z kart kredytowych czy kredytów gotówkowych, oczywiście - spłacając zadłużenie terminowo.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam