Kto może skorzystać z ulgowych składek ZUS?

2015-02-24 10:49:42

Niższe składki ZUS przysługują przede wszystkim nowym przedsiębiorcom, którzy dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą. Mimo wszystko nie tylko nowicjusze mogą skorzystać z ulgi ubezpieczeniowej.

Opłacanie składek na ZUS w pełnej wysokości jest dla wielu drobnych przedsiębiorców bardzo uciążliwe. Szczególnie dotkliwe mogą być dla budżetu firmy na samym początku rozkręcania własnego biznesu. Dlatego w miarę możliwości warto wykorzystać szansę za płacenie niższych składek przez pierwsze dwa lata - te oszczędności można wykorzystać na szybszy rozwój firmy, inwestycje i niezbędne wydatki.

Ulgowy ZUS na start

Obniżone składki ZUS (30% minimalnego wynagrodzenia) przysługują w głównej mierze przedsiębiorcom, którzy zakładają swoją pierwszą firmę. W takiej sytuacji przez 24 miesiące od rozpoczęcia działalności mogą skorzystać z preferencyjnych składek ubezpieczeniowych. Wysokość ulgi jest różna co roku i jest uzależniona od aktualnego minimalnego wynagrodzenia. Warto skorzystać na starcie działalności z opcji opłacania ulgowego ubezpieczenia. Składki preferencyjne są o wiele niższe od standardowych, w skali roku różnica wynosi kilka tysięcy złotych.

Kto jeszcze może skorzystać z ulgowych składek ZUS?

Poza nowymi przedsiębiorcami z ulgi na składki ZUS może skorzystać także osoba, która założyła działalność, by współpracować ze swoim pracodawcą, a następnie takiej współpracy zaprzestała. Obecnie wiele firm nawiązuje ze swoimi pracownikami podobne umowy i relacje, pracownicy etatowi zakładają własną działalność i wciąż świadczą usługi na rzecz pracodawcy. Osobom takim nie przysługuje ulgowy ZUS w okresie współpracy z pracodawcą, ale jeśli ją zakończą, a od otworzenia firmy nie upłynęło jeszcze 24 miesiące, mogą skorzystać z możliwości przejścia na ulgowy ZUS.

Osoby, które kiedyś prowadziły firmę, znów mogą skorzystać z ulgowego ZUS-u

Przedsiębiorcy, którzy prowadzili w Polsce działalność, a potem zamknęli firmę i zgłosili zakończenie działalności, po pięciu latach mogą znów skorzystać z ulgowego ZUS-u przy założeniu nowej firmy. Jeżeli działalność gospodarcza była prowadzona poza granicami kraju, nie ma konieczności, by czekać 5 lat. Ulgowe składki na ZUS można wykorzystać praktycznie od razu po uruchomieniu nowej działalności w kraju.

Marzena Kazbieruk