Bizneswoman na zasiłku macierzyńskim pod lupą ZUS-u

2015-02-19 09:43:10

Wysokie zasiłki macierzyńskie z ZUS-u mogą między innymi otrzymać kobiety, które prowadzą własną działalność gospodarczą i opłacały przed przejściem na urlop wysokie składki ubezpieczeniowe. Czasami do otrzymywania wysokiego świadczenia wystarczy opłacenie jednej składki, a to prowadzi do nadużyć.

Wiele kobiet decyduje się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Niektóre z nich pracują na własny rachunek latami, zachodzą w ciążę, pobierają zasiłek i wracają potem do pracy. Inne zakładają firmę tuż przed porodem i to takie sytuacje budzą największe wątpliwości Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zaledwie trzy miesiące opłacania składek może zapewnić osobie na urlopie macierzyńskim przeszło sześć tysięcy złotych zasiłku miesięcznie.

Już jedna składka w wysokości około 3 tysiące zł daje zasiłek około 4 tysięcy zł co miesiąc. To spore pieniądze, które przyciągają także nieuczciwych przedsiębiorców. Na tym polu zdarzają się nadużycia. Tworzone bywają firmy, które tak na prawdę nie istniałyby, gdyby nie możliwość skorzystania z wysokiego zasiłku. Takich właśnie sytuacji wypatruje ZUS i wnikliwie je kontroluje.

Jak wygląda kontrola ZUS-owska przedsiębiorczej matki?

Pierwszym krokiem ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest wysłanie pisma. Dokument ten zawiera obszerną ankietę z pytaniami związanymi z działalnością gospodarczą prowadzoną przez kontrolowaną kobietę. Musi ona wskazać zakres działalności, szczegóły dotyczące wykonywanych prac, a także wskazać przykładowych kontrahentów.

Kiedy można spodziewać się kontroli?

Jeśli prowadzisz rzeczywistą firmę, która nie powstała 3 miesiące przed chęcią skorzystania z zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego, nie masz się raczej czego obawiać. ZUS prześwietla głównie osoby, które założyły działalność tuż przed porodem lub na kilka miesięcy przed nim i wnioskują o wysokie świadczenia. To takie przypadki budzą największe kontrowersje i wątpliwości urzędu.

Jeśli otrzymasz pismo z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z prośbą o wyjaśnienia dotyczące Twojej działalności, nie martw się. Po przedstawieniu odpowiedniej dokumentacji i zweryfikowaniu działalności firmy, ZUS powinien wypłacić zasiłek bez dalszych problemów.

Tomasz Słupczyński