Nie wiesz, jak rozliczyć PIT? Możesz prosić o indywidualną interpretację podatkową

2015-02-24 12:03:27

Każdy podatnik miewa od czasu do czasu wątpliwości w kwestii odpowiedniej interpretacji przepisów podatkowych. Te są dla przeciętnego obywatela dość skomplikowane, w dodatku często się zmieniają. By nie narażać się na kłopoty i nieprzyjemne skutki różnego typu uchybień, gdy pojawią się wątpliwości podatkowe, nie wahajmy się skorzystać z możliwości uzyskania indywidualnej interpretacji podatkowej.

Jakiekolwiek większe wątpliwości podatkowe najlepiej rozwiać poprzez indywidualną interpretację podatkową.

Z jakimi pytaniami się zgłaszać?

Jeśli mamy spore wątpliwości w kwestiach podatkowych, możemy na własną rękę poszukać informacji. Jednak często może się okazać, że te znalezione w poradnikach nie będą dotyczyły dokładnie takiej samej sytuacji, jak nasza - i nie na wiele nam się przydadzą. Można również próbować porozmawiać z pracownikami urzędu podatkowego, ale niestety informacje pozyskane w ten sposób mogą się okazać niekompletne lub błędne. Skutki takiego stanu rzeczy odczujemy na własnej skórze, a raczej: portfelu. Lepiej więc nie ryzykować. Wniosek o interpretację można przecież złożyć w dowolnej sprawie.

Kiedy można wnioskować o indywidualną interpretację?

Jeśli podatnik ma wątpliwości w zakresie zastosowania istniejących przepisów podatkowych do jego konkretnej sytuacji, może złożyć wniosek o indywidualną interpretację podatkową. Interpretacja jest zawsze dobrym rozwiązaniem dla podatnika. Nie zaszkodzi jego interesom, wręcz chroni go przed negatywnymi skutkami zaniedbań w kwestiach podatkowych. Jeśli z interpretacji wyniknie, że podatnik nie musi opłacać danego podatku, to nawet gdyby inny urząd skarbowy posługiwał się innymi kryteriami, podatnik jest chroniony w tej konkretnej sprawie przez interpretację, która została dla niego opracowana.

By wyjaśnić niejasne...

Przepisy podatkowe w Polsce należą wciąż do jednych z najbardziej skomplikowanych w Europie. To nie ułatwia życia podatnikom, którzy często nie są świadomi swoich obowiązków i praw. Dodatkowym utrudnieniem jest skomplikowany język, jakim są formułowane przepisy. Dodajmy przy tym, że często nawet sami urzędnicy mają odmienne zdania na temat właściwego interpretowania niektórych przepisów.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam