Nie wiesz, jak rozliczyć PIT? Możesz prosić o indywidualną interpretację podatkową

2015-02-24 12:03:27

Każdy podatnik miewa od czasu do czasu wątpliwości w kwestii odpowiedniej interpretacji przepisów podatkowych. Te są dla przeciętnego obywatela dość skomplikowane, w dodatku często się zmieniają. By nie narażać się na kłopoty i nieprzyjemne skutki różnego typu uchybień, gdy pojawią się wątpliwości podatkowe, nie wahajmy się skorzystać z możliwości uzyskania indywidualnej interpretacji podatkowej.

Jakiekolwiek większe wątpliwości podatkowe najlepiej rozwiać poprzez indywidualną interpretację podatkową.

Z jakimi pytaniami się zgłaszać?

Jeśli mamy spore wątpliwości w kwestiach podatkowych, możemy na własną rękę poszukać informacji. Jednak często może się okazać, że te znalezione w poradnikach nie będą dotyczyły dokładnie takiej samej sytuacji, jak nasza - i nie na wiele nam się przydadzą. Można również próbować porozmawiać z pracownikami urzędu podatkowego, ale niestety informacje pozyskane w ten sposób mogą się okazać niekompletne lub błędne. Skutki takiego stanu rzeczy odczujemy na własnej skórze, a raczej: portfelu. Lepiej więc nie ryzykować. Wniosek o interpretację można przecież złożyć w dowolnej sprawie.

Kiedy można wnioskować o indywidualną interpretację?

Jeśli podatnik ma wątpliwości w zakresie zastosowania istniejących przepisów podatkowych do jego konkretnej sytuacji, może złożyć wniosek o indywidualną interpretację podatkową. Interpretacja jest zawsze dobrym rozwiązaniem dla podatnika. Nie zaszkodzi jego interesom, wręcz chroni go przed negatywnymi skutkami zaniedbań w kwestiach podatkowych. Jeśli z interpretacji wyniknie, że podatnik nie musi opłacać danego podatku, to nawet gdyby inny urząd skarbowy posługiwał się innymi kryteriami, podatnik jest chroniony w tej konkretnej sprawie przez interpretację, która została dla niego opracowana.

By wyjaśnić niejasne...

Przepisy podatkowe w Polsce należą wciąż do jednych z najbardziej skomplikowanych w Europie. To nie ułatwia życia podatnikom, którzy często nie są świadomi swoich obowiązków i praw. Dodatkowym utrudnieniem jest skomplikowany język, jakim są formułowane przepisy. Dodajmy przy tym, że często nawet sami urzędnicy mają odmienne zdania na temat właściwego interpretowania niektórych przepisów.

Marzena Kazbieruk