Polacy nie ufają płatnościom on-line

2015-02-25 14:42:23

Płatności internetowe są wygodne, szybkie i tanie, jednak wielu Polaków wciąż nie ufa tej formie rozliczeń. Czy słusznie?

Wciąż wielu Polaków obawia się dokonywania płatności przez Internet. Metoda ta nie budzi zaufania części z nas. Wiele osób ceni sobie możliwość zapłacenia rachunków na poczcie lub w sklepie. Obawy co do płatności internetowych obiekcje mogą dotyczyć zarówno samego procesu dokonywania przelewu, jak i logowania na konto bankowe.

Obawa przed płatnościami on-line wcale nie wyklucza częstych zakupów w sieci. Wiele osób decyduje się na zakupy przez Internet. Są one tanie, wygodne i szybkie. Można za nie zapłacić przy odbiorze towaru, więc nawet osoby, które są sceptycznie nastawione w stosunku do płatności on-line kupują w Internecie. Około 6% osób nie korzysta z możliwości, jakie dają zakupy internetowe i wybiera tradycyjne formy zakupów i płatności.

Czego najbardziej obawiamy się w płatnościach on-line? Wiele osób odczuwa obawę przed sytuacją, w której płatność nie zostanie zrealizowana, a pieniądze i tak znikną z konta bankowego, poza tym obawiamy się również utraty danych do logowania, kradzieży hasła do konta bankowego i utraty zgromadzonych na rachunku pieniędzy. Problemem może się okazać również sytuacja, w której rezygnujemy z zakupionego towaru. Przy standardowych zakupach możemy oddać przedmiot w sklepie i otrzymać zwrot pieniędzy. Przy płatności on-line za zakup internetowy otrzymamy zwrot po odesłaniu towaru w określonym terminie. Obawę może budzić więc sytuacja, w której odsyłamy towar, ale nie otrzymujemy należnego zwrotu środków.

Płatności on-line są rozwiązaniem nowoczesnym. Nic dziwnego, że osoby w podeszłym wieku, które często nie korzystają z komputera, nie korzystają także z tego rozwiązania i preferują tradycyjne formy opłacania należności. Jednak postępująca informatyzacja i komputeryzacja wszelkich dziedzin życia i sprawunków powoduje, że coraz więcej osób korzysta i będzie korzystać z płatności internetowych.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam