2014 rokiem rekordowej sprzedaży kredytów konsumpcyjnych

2015-02-26 13:00:10

Jak wynika z raportu Biura Informacji Kredytowej, ubiegły rok był prawdziwie rekordowy pod względem ilości udzielonych kredytów konsumpcyjnych. Ich łączna wartość sięgnęła 77,8 miliarda złotych.

Prognozy dla sektora bankowego są bardzo obiecujące. Szacunkowo zakłada się, że popyt na kredyty konsumpcyjne w roku bieżącym będzie jeszcze wyższy niż w poprzednim, a rok 2014 r. należy zaliczyć do rekordowych pod względem liczby i wartości udzielonych pożyczek.

Pożyczamy coraz więcej

Zgodnie z danymi Biura Informacji Kredytowej, banki udzieliły w 2014 r. 7,6 mln kredytów konsumpcyjnych na łączną kwotę 77,8 miliarda złotych. BIK podaje również, iż w styczniu bieżącego roku popyt na kredyty tego typu był o 1,7% wyższy niż w adekwatnym okresie w roku ubiegłym.

Dodajmy, że najwięcej zobowiązań konsumpcyjnych jest uruchamianych w północno-zachodniej części Polski.

Kredyty hipoteczne w odwrocie

Duże zainteresowanie kredytami konsumpcyjnymi nie idzie jednak w parze z dużą ilością udzielanych kredytów mieszkaniowych. Podczas gdy w ubiegłym roku te pierwsze sprzedawały się jak świeże bułeczki, segment kredytów mieszkaniowych notował wyraźne zmniejszenie zainteresowania klientów.

Z raportu BIK wynika, że w 2014 r. udzielono tylko 194 tys. kredytów hipotecznych na łączną kwotę 40,6 mld zł, podczas gdy jeszcze w 2010 r. sprzedano ich 210 tys. sztuk o łącznej wartości 54,7 mld zł.

Sam początek 2015 roku to również słaby wynik dla rynku kredytów mieszkaniowych. Zainteresowanie tego rodzaju produktami finansowymi wyraźnie zmalało. Biuro Informacji Kredytowej podaje, że w styczniu bieżącego roku odnotowano o 4,5% niższe zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi niż w styczniu 2014 roku. Trend ten może się utrzymywać jeszcze przez długi czas.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam