Mix czy karta?

2015-03-11 13:49:48

Osoba kupująca nowy numer telefonu zawsze stoi przed dylematem, którą ofertę wybrać. Operatorzy dają nam do dyspozycji: abonament, mix lub kartę. Postaramy przyjrzeć się bliżej dwóm ostatnim propozycjom.

Telefon na kartę

Kupno telefonu na kartę to rozwiązanie najprostsze i najbardziej dostępne. Odpowiedni starter możemy zakupić w dowolnym kiosku, a po włożeniu karty SIM do telefonu możemy od razu zacząć wykonywać połączenia. Nie musimy więc martwić się umową i zobowiązaniami, a jedynym warunkiem koniecznym do spełnienia, w celu korzystania z pełnej funkcjonalności danej sieci, jest utrzymywanie dodatniego salda na koncie i unikania blokady karty przez długoterminowy brak zasileń.

Telefon na kartę pozwala kontrolować wydatki, doładowywać konto dowolnymi, potrzebnymi nam kwotami i korzystać z wybranych pakietów obniżających koszty niektórych usług.

Telefon w ofercie mix

Mix to nic innego jako połączenie cech telefonu na kartę i abonamentu. Użytkownik zasila bowiem swoje konto telefoniczne samodzielnie, w taki sam sposób jak telefon na kartę, jednocześnie pełną kwotę zasilenia wykorzystując na usługi operatora. W tym przypadku jednak do rozpoczęcia korzystania z miksa konieczne jest podpisanie umowy na czas określony z zadeklarowaną miesięczną kwotą doładowania. To z kolei oznacza, że w celu wywiązywania się z umowy musimy w praktyce opłacać coś na wzór abonamentu, jednak w formie standardowych doładowań, a wartość doładowania wykorzystujemy na rozmowy, SMS-y itp.

Różnice

W przypadku oferty na kartę klient kupuje tylko kartę SIM, a sam musi zaopatrzyć się w telefon. Oferty mix są w tym przypadku zbliżone do abonamentów, gdyż wraz z podpisaniem umowy możemy też skorzystać z możliwości kupna telefonu, często w obniżonej cenie, w stosunku do cen rynkowych. Z miksa mogą jednak skorzystać tylko osoby spełniające warunki umowy, a więc np. pełnoletniość, czy zatrudnienie/naukę na uczelni wyższej.

Koszty

Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku mamy możliwość korzystania ze specjalnych pakietów czy innych usług obniżających koszty wybranych usług, np. SMS-ów, rozmów lub Internetu. Ceny w tym przypadku są więc porównywalne, choć z racji posiadania długoterminowego zobowiązania, czyli umowy, mix daje nieco niższe koszty standardowe, a nierzadko także więcej usług dodatkowych. W zamian musimy jednak liczyć się z koniecznością terminowego dokonywania zasileń, często wynikających nie z braku środków, ale z warunków umowy. To może generować wydatki, które w praktyce są niepotrzebne.

Arkadiusz Wojciechowski

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam