LTE w telefonie - jak z niego korzystać?

2015-03-16 12:39:23

Sieć LTE zaczyna wypierać popularny i powszechny standard 3G, jednak warto wiedzieć, że nie wszystkie jej teoretyczne atuty przekładają się na praktyczne użytkowanie.

LTE (Long Term Evolution)  to grupa standaryzująca technologię 4G, co oznacza, że jest to w pewnym sensie przejściowa usługa, która ma stanowić fundament pod rozwój pełnoprawnej technologii 4G. Obecnie prędkość transmisji danych w ramach LTE może wynosić nawet do 300 Mb/s, jednak osiągnięcie takiego wyniku wymaga zastosowania odpowiedniej infrastruktury. Standardem wciąż pozostaje więc limit 150 Mb/s, choć w praktyce wygląda to zupełnie inaczej.

LTE na co dzień

Użytkownicy smartfonów z pewnością marzą o szybkiej i nielimitowanej transmisji danych. Działający w Polsce operatorzy telekomunikacyjni oferują więc coraz to atrakcyjniejsze usługi, a na ich czele znajduje się właśnie LTE. Należy jednak pamiętać, że w rzeczywistości jakość korzystania z tej usługi może się znacznie różnić w zależności od dostawcy. Mówimy tu przede wszystkim o zasięgu, który w przypadku LTE ma wyjątkowo duże znaczenie dla maksymalnej prędkości przesyłania danych. Można więc powiedzieć, że im bardziej rozbudowana i nowoczesna jest infrastruktura danego operatora, tym większą prędkość osiągnie internet w naszym telefonie.

Korzyści wynikające z LTE

Sieć LTE jest przede wszystkim stabilna i w znacznie mniejszym stopniu narażona na przerwy w dostawie sygnału. Swoim zasięgiem obejmuje praktycznie cały kraj, co umożliwia wygodne korzystanie z Internetu w dowolnym miejscu, w tym w trakcie podróży. Niestety nie możemy liczyć, że w praktyce uda nam się osiągnąć prędkość w granicach wspominanych 150 Mb/s, gdyż realnie maksymalne osiągi sprowadzają się do przedziału 30-50 Mb/s. Mimo wszystko wśród technologii mobilnego Internetu jest to obecnie najlepszy możliwy do uzyskania wynik.

Jak zacząć?

Jeśli chcemy skorzystać z oferty LTE w telefonie, w pierwszej kolejności musimy nabyć odpowiedni smartfon, który obsługuje właśnie ten standard. Obecnie wybór urządzeń jest już stosunkowo wysoki i na ich zakup nie musimy wydawać grubo ponad 1000 zł, aby móc cieszyć się szybkim Internetem. Kolejny krok to podpisanie umowy o świadczenie odpowiedniej usługi, a ta będzie wiązała się też z przekazaniem nam odpowiedniej karty SIM, tzw. USIM, która pozwoli w odpowiednim urządzeniu cieszyć się wszystkimi walorami LTE.

Arkadiusz Wojciechowski