Jak rozpocząć własną działalność na kredyt?

2015-02-23 17:39:40

Aby rozpocząć własną działalność gospodarczą, potrzebne są pieniądze na start. Za pomocą jakich kredytów bankowych można je pozyskać najtaniej i najszybciej?

Nie wszystkie banki chętnie udzielają kredytów na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Wszystko ze względu na duże ryzyko. Najczęściej, aby w ogóle starać się o kredyt bankowy, firma musi działać na rynku od co najmniej 6–12 miesięcy i mieć perspektywy na rozwój.

Początkującym przedsiębiorcom nie zawsze udaje się wystartować w biznes bez finansowania zewnętrznego. Na szczęście istnieją programy oferujące wsparcie finansowe dla początkującego biznesu. Znaleźć też można banki, które mają kredyty dla nowo powstałych firm.

Niezależnie od tego, czy szukamy kredytu dla firmy ze stażem na rynku czy na start, ważne jest m.i.n to, w jakiej branży przedsiębiorstwo działa (bądź ma zamiar działać), bowiem banki preferują niektóre sektory gospodarcze. 

Idea Bank został powołany do współpracy z firmami i właśnie w tym banku początkujący przedsiębiorcy mogą liczyć na kredyty na start. Jest to oferta skierowana do przedsiębiorców bez żadnego stażu. Mogą oni otrzymać w tym banku wsparcie nawet do 350 tys. zł, a maksymalny okres spłaty wynosi aż 10 lat. Warto w tym miejscu podkreślić, że osoby prowadzące jednoosobowe firmy mogą liczyć na to, że bank będzie pokrywał przez pierwszy rok prowadzenia działalności składki płacone do ZUS-u - aż do kwoty 400 zł miesięcznie. Kredyt na start Idea Banku jest elastyczną ofertą, ponieważ warunki kredytowania mogą być negocjowane. Negocjowana może być na przykład wysokość marży.

Podobną propozycję ma również bank PKO BP. Jego Kredyt Obrotowy dla MSP, czyli małych i średnich przedsiębiorstw, jest ciekawą ofertą również dla początkującego biznesu. Bank nie określa minimalnego stażu, nie określa też górnej granicy kwoty kredytu, więc wszystko jest do wynegocjowania. Istotny jest również fakt, że jeżeli kredyt jest niższy niż 500 tys. zł, bank nie żąda zabezpieczenia rzeczowego.

Z pewnością przedsiębiorcy nie powinni kończyć swych poszukiwań na tych dwóch bankach. Oferta jest bogatsza, dlatego firmy powinny dokładnie ją przeanalizować. Muszą jednak być przygotowane także na zakup dodatkowych produktów, jak chociażby konta bankowe, a także konieczność ustanowienia odpowiednich zabezpieczeń spłaty (choć nie we wszystkich bankach).

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam