Dlaczego bankomat wyrzuca kartę?

2015-02-27 13:39:23

Przy wypłacie gotówki z bankomatu może zdarzyć się, że zatrzyma kartę. Zdarza się też, że jej w ogóle nie chce przyjąć - ciągle wyrzucając z komory. Jaka jest tego przyczyna?

Bankowość elektroniczna daje duże możliwości zarówno bankom, jak i ich klientom: konta bankowe obsługiwane przez serwisy elektroniczne, kredyty zaciągane są przez Internet, mnożą się oferty lokat on-line, a gotówkę coraz agresywniej zastępują karty płatnicze.

Sprawdź też: Czy przechowywanie karty zbliżeniowej blisko telefonu spowoduje jej uszkodzenie?

Obecnie właściciele kart płatniczych nie muszą już nosić przy sobie gotówki, by opłacić rachunki czy też zapłacić za produkty i usługi. Transakcje bezgotówkowe z wykorzystaniem tzw. plastików stają się coraz powszechniejsze. Gdy jednak potrzebujemy kilku banknotów - możemy je pobrać w każdej chwili za pomocą bankomatów.

Awarie się zdarzają

Bankomat jest urządzeniem służącym do wypłaty gotówki za pomocą karty płatniczej. Bankomaty drukują potwierdzenia wypłat, można również dzięki nim sprawdzić saldo na koncie. Pamiętajmy jednak, że bankomat jest tylko maszyną, mogą więc zdarzyć się różne awarie i problemy z jego obsługą, np. możemy mieć problem z wypłatą pieniędzy, ponieważ bankomat nie może odczytać naszej karty. Są to rzadkie zdarzenia, ale jednak mają miejsce. Co jest tego przyczyną i jak należy w takich sytuacjach postępować?

Gdy bankomat nie przyjmuje karty

Przyczyn wyrzucania karty płatniczej przez bankomat może być wiele, np. namagnesowanie karty płatniczej (jeżeli trzymamy ją w pobliża komputera lub magnesu) lub niepoprawne parametry systemu bankowego. Jeżeli bankomat nie przyjmuje karty, należy zgłosić ten fakt w oddziale banku, który wydał naszą kartę. Być może potrzebna będzie wymiana karty, decyzja należeć będzie do banku. Może też istnieć konieczność dogłębnej analizy samej karty, która może mieć ukryte wady techniczne.

Gdy bankomat zatrzymał kartę

Zdarzają się również sytuacje, w których bankomat zatrzyma kartę. Najczęściej dzieje się tak, gdy właściciel karty trzykrotnie wpisze błędny kod PIN. Wówczas należy fakt ten zgłosić w banku i poprosić o wydanie duplikatu karty. Trzeba być przygotowanym na uiszczenie opłaty za duplikat. Na nową kartę przyjdzie też poczekać.

Sprawdź też: Bankomat zatrzymał kartę? Poznaj instrukcje postępowania

Dbaj o bezpieczeństwo swoich pieniędzy

Trudno wyobrazić sobie życie bez kart płatniczych, ale trzeba nauczyć się je użytkować. Nie należy zapisywać kodów PIN na luźnych kartkach papieru, a szczególnie na samych kartach (a i takie sytuacje się zdarzają). Należy chronić kody dostępu oraz właściwie karty przechowywać.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam