Karta do bankomatu - co trzeba o niej wiedzieć?

2015-02-23 11:51:52

Karty debetowe, popularnie zwane kartami do bankomatu, są najczęściej wykorzystywanym typek kart płatniczych. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć.

Karta debetowa, powszechnie zwana jako karta do bankomatu, może być wydana do każdego konta oszczędnościowo-rozliczeniowego. Za jej pośrednictwem można nie tylko wypłacać pieniądze z bankomatów, ale również dokonywać transakcji bezgotówkowych w sklepach lub zakładach usługowych i płacić przez Internet (z wyjątkiem kart płaskich). Banki już od pewnego czasu stawiają na transakcje bezgotówkowe, ponieważ są one dla nich korzystniejsze. Są one korzystne również dla klientów, którzy nie muszą przy sobie nosić gotówki, a tylko niewielki kolorowy plastik.

Z kart debetowych można korzystać tylko do wysokości środków zgromadzonych na koncie, chyba że bank przyznał właścicielowi konta limit debetowy. Wtedy, nawet jeżeli klient nie ma już środków na koncie, może on nadal korzystać z dobrodziejstw karty, ale tylko do przyznanego przez bank limitu kredytowego. Płacąc kartą do bankomatu, nie zaciągamy w banku kredytu – inaczej niż w przypadku kart kredytowych.

Karta kredytowa nie jest powiązana z rachunkiem osobistym klienta banku. Za jej pośrednictwem zaciągany jest w banku pożyczkę. O karty kredytowe możemy starać się nawet w bankach, w których nie mamy założonych kont osobistych. Do wypłat gotówki z bankomatów należy używać przede wszystkim kart debetowych, ponieważ za takie transakcje z użyciem kart kredytowych banki pobierają wysokie prowizje.

O bezpieczeństwo kart płatniczych, a więc zarówno debetowych, jak i kredytowych, powinny dbać nie tylko banki, ale również ich właściciele. Do każdej karty debetowej dodawany jest kod PIN. Dopiero po wpisaniu tego kodu można np. wypłacić pieniądze z bankomatu. Kody PIN powinny być znane jedynie właścicielom kart, więc należy je chronić przed postronnymi. Nie można zapisywać ich na luźnych kartkach, a już zupełnym brakiem odpowiedzialności jest ich zapisywanie na samych kartach bankomatowych. Tymczasem takie sytuacje się zdarzają. W przypadku utraty karty złodziej lub nieuczciwy znalazca ma otwarty dostęp do rachunku bankowego. W takich sytuacjach nie można liczyć na zwrot utraconej gotówki.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam