W jakich godzinach banki realizują przelewy?

2015-02-20 10:31:50

Różny jest czas oczekiwania na realizację przelewów bankowych, a wszystko zależy od godzin, w jakich odbywają się w poszczególnych bankach sesje księgowania przelewów.

Mimo że wykonanie przelewu bankowego nie jest zbyt skomplikowaną czynnością, to już przewidzenie daty zaksięgowania przelewu wielu klientom bankowym sprawia wiele trudności. Tymczasem wszystkie sprawy dotyczące księgowania przelewów bankowych zapisane są w Ustawie o usługach płatniczych.

Sesje wychodzące i przychodzące

Przelewy międzybankowe w Polsce dokonywane są za pośrednictwem systemu Elixir. W ciągu każdego dnia roboczego transakcje te są księgowane w trzech sesjach wychodzących i trzech przychodzących, zakończonych rozrachunkiem w systemie SORBNET2.

EtapSesja nr 1Sesja nr 2Sesja nr 3
Sesje ELIXIR. Źródło: KIR
Otwarcie wejścia16.00
(dnia poprzedniego)
9:3013:30
Zamknięcie wejścia09:3001:30 p.m.16:00
Rozrachunek10:30  – 11:0014:30– 15:00
12:30 – 13:30
17:00  – 17:30

W dniach 24 grudnia i 31 grudnia odbywają się tylko dwie pierwsze sesje rozliczeniowe.

Godziny księgowania przelewów bankowych są różne w poszczególnych bankach.

Od nadawcy do adresata

W sesji przychodzącej zostają uznane konta adresatów przelewów (czyli np. na naszym rachunku pojawia się wpływ pieniężny z tytułu wynagrodzenia, emerytury czy doliczone zostają pieniądze przesłane od rodziny). W sesji wychodzącej obciążone zostają rachunki nadawców (czyli saldo na ROR-ze zostaje pomniejszone od kwotę przesyłaną np. innej osobie czy instytucji).

Środki finansowe z przelewu dokonanego na konto adresata znajdą się na nim z chwilą zaksięgowania ich przez bank adresata. Od momentu zablokowania ich na rachunku nadawcy do momentu zaksięgowania na koncie odbiorcy może upłynąć wiele godzin, a nawet dni, gdy przelew zostaje zlecony wieczorem ostatniego dnia roboczego przed weekendem czy dniami wolnymi od pracy.

Przelewy ekspresowe

Chcąc przekazać odbiorcy pieniądze w sposób szybszy niż standardowo, można zlecić przelew ekspresowy. Wówczas czas przesyłu środków może się skrócić nawet do kilku minut. Warto jednak pamiętać, że taki przelew zwykle będzie droższy od standardowego i nie zawsze jego realizacja będzie możliwa. Wszystko zależy od tego, z którego systemu płatności natychmiastowych korzysta dany bank.

Różnice w kosztach

Nie tylko czas dostarczenia przelewu jest dla klienta ważny. Nie mniej ważny jest koszt przelewów wewnętrznych, a także zewnętrznych oraz zagranicznych. Jest on oczywiście różny w różnych bankach, więc przed podjęciem decyzji o wyborze najkorzystniejszego dla siebie konta osobistego warto również i ten element sprawdzić.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam