Założyłeś konto? Sprawdź, za ile dni dojdzie karta

2015-02-20 08:18:53

Za pomocą karty debetowej, czyli karty wydawanej do rachunku osobistego, można dokonywać transakcji bezgotówkowych, pobierać pieniądze z bankomatów, a także płacić przez Internet. Po jakim czasie od chwili założenia konta i podpisania wniosku o wydanie karty dotrze ona do adresata pocztą?

Kartami debetowymi, wydawanymi do kont osobistych, można płacić jedynie do wysokości środków znajdujących się na koncie – chyba że bank przyznał właścicielowi konta limit debetowy lub kredyt odnawialny. Za pośrednictwem tych kart nie można zaciągnąć kredytu w banku, od tego są bowiem karty kredytowe. Można jedynie rozporządzać własnymi pieniędzmi.

Nie tylko dla dorosłych

O karty debetowe mogą się starać w bankach nie tylko dorośli posiadacze rachunków bankowych, ale również, za zgodą rodziców, osoby niepełnoletnie. Konto osobiste można dziecku założyć już od ukończenia 13 roku życia.

Zamiast gotówki

Głównym walorem tzw. plastikowych pieniędzy jest fakt, że dzięki nim nie trzeba nosić przy sobie gotówki, nie też musimy wystawać w kolejkach po jej wypłatę z kasy banku: wypłacamy ją w bankomatach. Bezgotówkowo uregulujemy rachunki za wszelkie nabyte produkty oraz usługi w sklepach, restauracjach, hotelach, liniach lotniczych itd. Karty debetowe są przydatne przy wyjazdach zagranicznych, ponieważ płatności nimi bywają tańsze oraz są bezpieczniejsze od wymiany gotówki na waluty obce i posługiwanie się nimi za granicą.

Na kartę poczekasz do 14 dni

W jakim czasie od chwili założenia konta bankowego należy spodziewać się przesyłki pocztowej z kartą? Ustawowo nie ma wyznaczonego jednego terminu, zależy to wyłącznie od banku, w którym mamy założone konto. Każdy bank posiada odrębny regulamin kart płatniczych, w którym zawarte są również terminy dostarczenia klientowi kart do kont bankowych. Najczęściej to okres do dwóch tygodni od złożenia przez klienta wniosku o wydanie karty. W tym czasie bank przygotowuje kartę oraz kod identyfikacyjny i przesyła je na aktualny adres korespondencyjny klienta. Doświadczenie jednak pokazuje, że przeciętny czas oczekiwania na kartę wynosi ok tygodnia.

Wyjątkiem są karty bezimienne, wydawane na rok, które można otrzymać od ręki, o ile dana placówka, w której podpisujemy umowę o ROR z kartą debetową akurat posiada karty tego typu na stanie. Takie karty są jednak dostępne w niewielu bankach (np. w Alior banku).

Gdy upływa okres ważności karty

Po utracie ważności karty zostanie ona odnowiona (w postaci kolejnego plastiku, który zastąpi nasz dotychczasowy) i przesłana klientowi automatycznie, bez potrzeby składania przez niego jakiegokolwiek wniosku.

Jeśli zaś nie chcemy jej wznawiać, powinniśmy zrezygnować z tego - najlepiej na 30 dni przed upływem ważności obecnie posiadanej karty, choć termin ten różni się w poszczególnych instytucjach (np. Getin Bank: min. 30 dni, mBank: min.60 dni). Standardowo banki dostarczają wznowione karty na 2-3 tygodnie przed terminem dezaktywacji obecnie użytkowanej przez klienta. Po tej dacie dotychczas posiadana karta będzie niezdolna do użytku.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam