Kto najczęściej zaciągał kredyty we frankach?

2015-02-20 14:15:57

Temat kredytów we frankach ciągle elektryzuje opinię publiczną, a szczególnie samych kredytobiorców. Biuro Informacji Kredytowej podsumowało, kto najczęściej zaciągał kredyty we frankach i jak takie zobowiązania rozkładają się w skali kraju.

Po niedawnym gwałtownym wzroście kursu szwajcarskiej waluty znowu powrócił temat kredytów we frankach. Pojawiły się przy tym pomysły o przewalutowaniu tego typu zobowiązań. Zanim jednak zapadną ostateczne decyzje, warto sprawdzić, jak kształtuje się mapa Polskich frankowiczów.

Najwięcej frankowiczów na Północy i Zachodzie

Dane Biura Informacji Kredytowej wskazują, że najwięcej osób spłacających kredyty we frankach zamieszkuje Polskę północną i zachodnią, zaś najmniej - południowo-wschodnią. Najbardziej "ufrankowionymi" aglomeracjami są: Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Sopot, a także Wrocław i w Poznań, w których od 15 do 20 osób na 100 mieszkańców pomiędzy 32 a 46 rokiem życia posiada kredyt we frankach. Wśród osób powyżej 18 lat kredyt we frankach spłaca tam od 6 do 9 na 100 mieszkańców.

Co ciekawe, większa ilość kredytów we frankach to nie tylko domena bogatych powiatów w naszym kraju. Wielu kredytobiorców znajdziemy również na Warmii i Mazurach, które do zamożnych nie należą, a do tego mają wyższy wskaźnik osób bezrobotnych.

Zadłużeni trzydziesto- i czterdziestolatkowie

Większość, bo aż 65% frankowiczów, to osoby w wieku pomiędzy 32 a 46 rokiem życia. Na tę grupę przypada łącznie aż 72% wartości wszystkich kredytów w szwajcarskiej walucie. Osoby z tego grona są głównie mieszkańcami największych polskich miast, takich jak:

  • Warszawa (18,6%),
  • Gdańsk (15,6%),
  • Olsztyn (15,2%),
  • Wrocław (14,6%),
  • Poznań (13,5%),
  • Szczecin (12,6%),
  • Kraków (11,2%),

przy czym podane wartości dotyczą procentowego udziału frankowiczów w liczbie mieszkańców danego miasta w wieku 32-46 lat.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam