Kredyt jedynym sposobem na przetrwanie małej firmy?

2015-03-14 15:39:52

Duża ilość małych firm, które każdego roku powstają na polskim rynku gospodarczym, a także konkurencja ze strony większych graczy sprawia, że przetrwanie w samodzielnie prowadzonym biznesie staje się coraz trudniejsze. Na ile sytuację poprawić może kredyt?

Od pewnego czasu na krajowym rynku obserwujemy wzrostową tendencję w kwestii powstawania nowych start-upów, czyli małych firm znajdujących się dopiero na pierwszym etapie rozwoju. Mimo tego - bądź co bądź pozytywnego - zjawiska, fakty są też takie, że po pierwszym roku swoją działalność jest w stanie kontynuować tylko co dziesiąta taka firma. Czy kredyty są szansą na poprawę statystyk?

Kredyty dla młodych firm

Banki stosunkowo chętnie wspierają młodych przedsiębiorców, oferując im spersonalizowane produkty kredytowe, bez wymaganego stażu na rynku. Mówimy tu o dopuszczalnych saldach debetowych czy kredytach na działalność bieżącą. W niektórych przypadkach możemy też pokusić się o mniejsze lub większe inwestycje, które również nie będą pociągały za sobą wymogu kilkumiesięcznej, a nawet kilkuletniej, udokumentowanej działalności na rynku.

Z pewnością wszystkie te produkty stanowią realną pomoc podczas trudnych początków we własnym biznesie, jednak tylko i wyłącznie pod warunkiem, że sam przedsiębiorca jest w stanie zarządzać swoją firmą i wszystkie decyzje podejmuje odpowiedzialnie. Podejmowanie zbyt dużego ryzyka trudno bowiem traktować jako przedsiębiorczość, gdyż konsekwencje mogą okazać się tragiczne w skutkach, a spłata pochopnie zaciągniętego zobowiązania kredytowego - niemożliwa.

Kredyty dla starszych firm

Produkty finansowe proponowane przez banki są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla małych firm, które jednak posiadają już odpowiednie doświadczenie na rynku, a które mimo wszystko nie są w stanie unikać różnego rodzaju zawirować w gospodarce. W takich przypadkach skorzystanie z kredytu na działalność bieżącą czy nawet uzyskanie limitu kredytowego na koncie może być rewelacyjnym rozwiązaniem, pozwalającym zachować płynność finansową i ciągłość pracy. Kredyt taki nie stanowi większego ryzyka, gdyż firma może posiadać ugruntowaną pozycję na rynku, którą wystarczy utrzymać.

Ilość dostępnych na rynku produktów kredytowych i różnego rodzaju rozwiązań dla firm umożliwia optymalne ich dopasowanie do profilu i możliwości finansowych danego przedsiębiorstwa. Decyzję o korzystaniu z nich należy jednak podejmować rozsądnie i możliwie najbardziej odpowiedzialnie.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam