Chcesz poznać, co wiedzą o Tobie banki? Zajrzyj do BIK-u

2015-03-11 12:39:30

Jeśli chcemy się dowiedzieć, jaką wiedzę na temat naszej historii kredytowej posiadają banki, wystarczy skorzystać z usług Biura Informacji Kredytowej (BIK-u). Dowiedz się więcej.

Biuro Informacji Kredytowej to bardzo ważne źródło informacji bankowych na temat kredytobiorców. Jest przy tym instytucją, która ułatwia klientom banków i SKOK-ów budowanie pozytywnej historii kredytowej. Potwierdzeniem tej roli BIK-u jest fakt, że ponad 90 proc. danych tam się znajdujących ma charakter pozytywny.

Rola pozytywnej historii kredytowej

Pamiętajmy, że historia kredytowa jest istotnym elementem systemu bankowego, którego działanie siłą rzeczy opiera się na zaufaniu między stronami, czyli między kredytodawcą a kredytobiorcą. Konsumenci zatem jak najwcześniej powinni zaciągać choćby drobne kredyty ratalne po to, aby poprzez regularne spłaty budować swój wizerunek solidnego kredytobiorcy. Dzięki temu w przyszłości będą mieć większe szanse na tańsze kredyty o wyższych kwotach (np. hipoteczne).

Kto i jakie dane przesyła do BIK-u?

Obecnie BIK współpracuje ze wszystkim instytucjami z sektora bankowego w Polsce:

  • 42 bankami komercyjnymi,
  • 567 bankami spółdzielczymi,
  • 54 SKOK-ami.

Te instytucje przekazują to rejestru BIK takie rodzaje informacji jak: podstawowe dane osobowe kredytobiorców, szczegóły kredytowe, informacje na temat terminowości spłat oraz ewentualnych opóźnień, a także dane na temat dotychczasowych działań windykacyjno-egzekucyjnych prowadzonych wobec kredytobiorców.

Sprawdź, co wie o Tobie bank

BIK nie istnieje tylko na potrzeby banków i SKOK-ów. Oferuje on również dostęp do danych o sobie dla samych konsumentów. Aby sprawdzić, jakie informacje na nasz temat przekazują sobie banki, możemy tego dokonać za pośrednictwem:

  • portalu bik.pl,
  • bankowości elektronicznej (o ile posiadamy konto osobiste z dostępem internetowym w Meritum Banku, Inteligo lub PKO Banku Polskim),
  • Centrum Operacyjnej Obsługi Klientów BIK.

BIK a decyzja o przyznaniu kredytu

Podkreślić należy jeszcze fakt, że BIK nie decyduje o tym, czy bank udzieli klientowi kredytu, czy też nie. Raporty sporządzane przez BIK są zapisem rzeczywistości na podstawie informacji otrzymywanych od kredytodawców i tylko celom informacyjnym służą. Jedynie sam bank czy SKOK może podjąć decyzję o przyznaniu kredytu, a wydaje ją po analizie ryzyka, którego dokonuje m.in. na podstawie raportów z BIK-u.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam