Sprawdź, co wiedzą o Tobie banki

2015-02-25 16:18:50

Gdy idziemy do banku, by zaciągnąć kredyt, musimy liczyć się z tym, że instytucja, zanim pożyczy nam pieniądze, musi sprawdzić naszą sytuację finansową. Sprawdź, czego i skąd mogą dowiedzieć się banki o wnioskodawcy.

Każdy kredytobiorca po zaciągnięciu pierwszego kredytu (obojętnie, czy będą to raty, kredyt hipoteczny czy karta kredytowa) zaczyna być odnotowywany w Biurze Informacji Kredytowej. BIK gromadzi i przechowuje informacje na temat zarówno naszych bieżących, jak i przeszłych zobowiązań kredytowych, a informacje do bazy przekazują banki i SKOK-i.

Pozytywna historia kredytowa

Od pierwszego wpisu w BIK-u na temat produktów kredytowych, z których korzystamy, zaczynamy budować własną historię kredytową. Dodajmy, że aż 90% danych zgromadzonych w BIK-u to informacje pozytywne dla klientów. Świadczą o przykładnie spłacanych zobowiązaniach i pozwalają konsumentom i przedsiębiorcom budować pozytywną historię kredytową. Ze zgromadzonych w bazie danych korzystają banki, SKOK-i oraz część firm pożyczkowych, sprawdzając w ten sposób rzetelność osoby ubiegającej się o kolejną pożyczkę czy kredyt.

By ocenić ryzyko

Bank, zanim udzieli nam pożyczki, musi sprawdzić naszą wiarygodność. Robi to, weryfikując naszą sytuację finansową i zdolność kredytową, a także sprawdzając naszą historię w BIK-u i BIG-ach. W sytuacji, gdy odnotowane w BIK-u dane na nasz temat są pozytywne, automatycznie zwiększają się nasze szansę na kolejny kredyt i to na atrakcyjnych warunkach. Rzetelna ocena wiarygodności osób ubiegających się o pożyczki to obowiązek banku wynikający z odpowiedzialności za jego bezpieczeństwo finansowe. Biuro Informacji Kredytowej, poprzez gromadzenie danych, minimalizuje ryzyko kredytowe, a także zwiększa bezpieczeństwo obrotu gospodarczego.

Sprawdź się w BIK-u

Nie tylko kredytodawca ma możliwość sprawdzenia danych na nasz temat w BIK-u, również my sami możemy zweryfikować informacje na temat własnej historii kredytowej. Można to zrobić za pośrednictwem portalu BIK, bankowości elektronicznej (Inteligo, iPKO oraz Meritum) lub w Centrum Operacyjnej Obsługi Klientów BIK

Aktualizacja danych

Za poprawność i wiarygodność informacji dostarczanych do BIK-u odpowiedzialne są instytucje owe dane przekazujące do bazy, czyli banki i SKOK-i. BIK nie ma możliwości dokonywania zmian w przetwarzanych danych. Tylko bank, z którego pochodzą dane, może je zmienić lub zaktualizować. Gdy klient stwierdzi, że informacje na jego temat są nieaktualne, powinien zwrócić się do banku z prośbą o korektę. Informacje gromadzone w BIK-u i udostępniane kredytodawcom są objęte tajemnicą bankową. Dzięki odpowiednim zabezpieczeniom i procedurom, osoby nieupoważnione nie mają dostępu do danych znajdujących się w bazie.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam