Jak korzystać z kantorów internetowych?

2015-02-14 15:26:25

Kantory internetowe stają się w Polsce coraz popularniejsze. Ważne jest, abyśmy korzystali z nich w sposób bezpieczny, by zniwelować niebezpieczeństwo utraty pieniędzy. Podpowiadamy, jak to osiągnąć.

Aby móc skorzystać z usług kantoru internetowego, należy najpierw zarejestrować w nim. Zostaniemy poproszeni o podanie danych osobowych potrzebnych do zawarcia umowy. W niej zdefiniujemy rachunki bankowe, z których będziemy wpłacać i na które będziemy wypłacać pieniądze. Autoryzacja zwykle zostaje dokonana za pośrednictwem kodów SMS.

Po dokonaniu rejestracji, chcąc rozpocząć korzystanie z usług kantoru, musimy przelać pieniądze na rachunek, który otworzyliśmy w kantorze. Następnie składamy zlecenie kupna/sprzedaży wybranej waluty, a następnie czekamy na realizację transakcji. Po przewalutowaniu środki zostaną przelane na drugie wskazane przez nas konto, np. walutowe w naszym banku.

Co się dzieje z pieniędzmi na rachunku w kantorze?

Ryzyko wynika z tego, że pieniądze przechowywane w kantorach nie podlegają ochronie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Firmy tego typu działają na prawie polskim, zagranicznym lub w oparciu o licencję kantorową. Zagrożenie dla naszych pieniędzy może się wiązać np. z upadłością w tym momencie kantoru.

Sprawdź kurs

Oczywiście, mówiąc o kantorach, nie możemy zapominać o tym, aby przeanalizować kursy walutowe i spread. W Internecie dostępne są już specjalne porównywarki, które umożliwiają dokonanie dobrego wyboru.

Pieniądze w kantorze na jak najkrótszy czas

Aby zniwelować ryzyko, najlepiej trzymać pieniądze w kantorze przez jak najkrótszy okres. Należy obserwować, kiedy operacja zostanie zrealizowana i natychmiast przelać środki do naszego banku. Wybierając kantor, zdecydujmy się na taki, który obsługiwany jest przez bank, z którego usług korzystamy. Przyczyni się to szybszej realizacji przelewu między naszym rachunkiem a rachunkiem kantoru. W przeciwnym razie na przelew możemy czekać nawet kilka dni. Dodajmy także, że przelewy do innego banku generowały będą wyższe koszty.

Możliwość wypłaty

W ramach kantorów możemy nie tylko przelewać środki. W przypadku niektórych z nich możemy wyrobić kartę bankomatową do rachunku w kantorze. Część kantorów umożliwia także odbiór gotówki stacjonarnie lub przysyłają gotówkę kurierem do domu.

Żaneta Pilarska