Kredyt tylko na PIT - czy aby na pewno oznacza mniej formalności?

2015-02-14 18:04:38

Reklamowanie przez banki kredytów na PIT nasila się głównie w okresie rozliczeń z fiskusem. Jakie są procedury oraz zasady przyznania takiego kredytu? Czy wystarczy przedstawić tylko deklarację podatkową, aby skorzystać z finansowania?

Do końca lutego pracodawcy dostarczą pracownikom deklaracje roczne, aby ci mogli rozliczyć się z fiskusem. Okazuje się jednak, że dokumenty te mogą się przydać nie tylko do rozliczenia podatkowego. Banki rozpoczęły już kampanie promujące możliwość otrzymania pożyczki na podstawie PIT-u.

Czym jest kredyt na PIT?

Kredyt na PIT umożliwia otrzymanie finansowania na podstawie druku PIT za poprzedni rok, potwierdzonego przez urząd skarbowy. Środki przeznaczyć można na dowolny cel. Taki rodzaj pożyczki wiąże się z mniejszą liczbą formalności w porównaniu do tradycyjnych kredytów konsumpcyjnych.

W Pocztowym dwa dokumenty tożsamości

Jedną z instytucji proponujących kredyt na PIT jest Bank Pocztowy. Oferta dostępna będzie do końca maja br. W ramach kredytu otrzymać można od 10 000 zł do 150 000 zł, rozłożone na maksymalnie 150 rat. By skorzystać z oferty, oprócz PIT-u (PIT11 lub PIT40) dostarczyć musimy dwa dokumenty tożsamości, jak również złożyć pisemne oświadczenie o zatrudnieniu.

W Credit Agricole PIT zamiast zaświadczenia o zarobkach

Innym bankiem, w którym przedstawić możemy PIT 11 lub PIT 40 zamiast zaświadczenia o dochodach, jest Credit Agricole. Możliwe jest także przedstawienie jedynie wyciągu z konta z okresu ostatnich 3 miesięcy, natomiast jeśli na konto w Credit Agricole Bank Polska S.A. wpływa wynagrodzenie, wówczas zaświadczenie nie jest potrzebne. Minimalnie otrzymać można 500 zł, maksymalna kwota nie została określona. Środki można pożyczyć maksymalnie na 72 miesiące.

W Getin Banku wszystko zależy od indywidualnej oceny

Kredyt na PIT oferuje także Getin Bank. Otrzymać można do 150 000 zł. Okres kredytowania to nawet 96 miesięcy. Należy posiadać udokumentowanie dochody na podstawie PIT-11 lub PIT-40 w przypadku osób uzyskujących dochód z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenie i umowy o dzieło, a PIT-40A w przypadku osób uzyskujących dochody z tytuły renty i emerytury. Zaznaczmy jednak, że możliwość skorzystania z uproszczonej formy uzależniona jest od indywidualnej oceny zdolności i wiarygodności kredytowej klienta.

Przedstawienie PIT-u za poprzedni rok może nie być wystarczającym dokumentem przy staraniu się o kredyt. Banki uzależniają procedurę kredytową od zdolności i wiarygodności kredytowej wnioskodawcy. Z drugiej jednak strony przedstawienie PIT-u umożliwia złożenie wniosku natychmiast, bez dodatkowych zaświadczeń i dokumentów, dzięki czemu zyskujemy na czasie.

Żaneta Pilarska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam