Jak instytucje finansowe pomagają studentom?

2015-02-18 08:09:55

Banki i firmy pożyczkowe na wiele sposobów starają się wprowadzać studentów w świat finansów. Organizowane są w tym celu liczne programy i spotkania. Studenci biorą także udział w praktykach, tak aby mogli się przekonać, jak wygląda praca w tych instytucjach. Oto kilka projektów, które zwróciły naszą uwagę.

W studentach instytucje finansowe widzą potencjał - przyszłych pracowników, dobrze wykształconych, ze świeżymi pomysłami na rozwój rynku kredytowego czy inwestycyjnego. By ułatwić im start na rynku pracy, a także chcąc wyłowić młode talenty, organizowane są liczne programy, mające zachęcić początkujących finansistów do zgłębiania tajników pracy w branży.

Praktyki letnie

Jedną z najpopularniejszych form zaznajamiania studentów z funkcjonowaniem podmiotów rynku finansowego są praktyki letnie. Organizuje je coraz więcej instytucji. W ubiegłym roku studenci mogli między innymi wziąć udział w praktykach studenckich "One Level Up", zorganizowanych przez firmę Provident. Wybrańcy mieli okazję w odbyć dwumiesięczne płatne praktyki w centrali firmy w Warszawie oraz w 18 oddziałach regionalnych.

Podobny program praktyk organizowany był już dziewiętnasty raz przez Citi Handlowy. Bank kieruje Program Praktyk Letnich do studentów, którzy ukończyli drugi rok studiów. Studenci mają okazję realizować ciekawe projekty i wykonywać zadania, poznać specyfikę pracy w bankowości oraz zbudować kontakty zawodowe. Warto zaznaczyć, że uczestnicy Programu Praktyk Letnich zatrudnieni są na umowę o pracę i otrzymują wynagrodzenie.

Spotkania

W ramach programu Providenta "Kultura dzielenia się wiedzą" studenci mają szansę rozwijać się podczas specjalnie zorganizowanych spotkań. Mają one na celu przybliżenie ogólnej wiedzy biznesowej. Prowadzone są w tym celu wykłady dotyczące m.in.: marketingu, szkoleń, komunikacji wewnętrznej, public relations i - co istotne - przygotowania do wejścia na rynek pracy. Dzięki programowi żacy mogą poznać tajniki dobrze funkcjonującej firmy.

W ubiegłym roku przeprowadzono 52 spotkania, w których uczestniczyło ok. 1900 studentów z całej Polski. Provident zapowiada wznowienie projektu w roku bieżącym.

Konkursy

Instytucje finansowe organizują też różnego rodzaju konkursy dla studentów. W sierpniu 2014 roku Credit Agricole ogłosił konkurs "Career Hacking", skierowany do młodych ludzi, którzy planują lub rozpoczynają karierę zawodową. Finaliści mogli sprawdzić swoje predyspozycje zawodowe w trakcie warsztatów we Wrocławiu, pracując nad case studies, natomiast 5 zwycięzców odbyło podróż do Paryża.

Programy ambasadorskie

Z początkiem roku akademickiego wiele banków ogłasza nabór do programów ambasadorskich. Są one kierowane do najlepszych studentów zainteresowanych branżą bankową. Taki program organizuje między innymi Bank BNP Paribas. W bieżącym roku akademickim wyłonił on 12 ambasadorów, którzy reprezentują i promują działania banku na swoich uczelniach. Ambasadorzy mają okazję poznać firmę oraz wziąć udział w projektach i warsztatach z różnych dziedzin.

Wymieniliśmy zaledwie kilka przykładowych działań mających wprowadzić żaków w świat finansów. Warto jednak znaczyć, że większość instytucji prowadzi takie przedsięwzięcia. Warto śledzić ich działalność na tym polu i zachęcać młodzież z naszego otoczenia, aby brała w nich udział.

Żaneta Pilarska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam