Przestałeś płacić za konto? Sprawdź, co zrobi bank

2015-02-13 10:30:54

Posiadasz konto w banku, z którego nie korzystasz? Uwaga, najlepiej je zamknij, bo bank może naliczać za nie opłaty.

Wielu Polaków posiada więcej niż jedno konto osobiste. Niestety dość często, otwierając kolejne, zapominają o poprzednim. Co robi w takiej sytuacji bank? Są na rynku instytucje finansowe, które, gdy saldo wynosi 0 zł, nie naliczają należności, czekając na krok klienta. Istnieją również takie, które naliczają opłaty. Jeśli korzystamy z konta osobistego regularnie, nasze saldo jest dodatnie i wówczas z łatwością bank odlicza z niego comiesięczne opłaty - za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty itd. Problem rodzi się, gdy przestajemy z rachunku korzystać.

Opłaty pobierane na bieżąco

Najlepszym wyjściem, jeśli planujemy przestać korzystać z rachunku, jest jego zamknięcie. Jeśli tego nie zrobimy, bank najprawdopodobniej będzie pobierał opłaty na bieżąco. Stworzy tym samym saldo ujemne. Banki postępują wówczas tak samo jak w przypadku powstania innych zadłużeń, mają w zwyczaju informowanie klienta o powstałym zadłużeniu. Pamiętajmy jednak, że koszty otrzymania monitu również bywają wysokie.

Automatyczna spłata należności

Istnieją na rynku banki, które jeśli na rachunku nie ma środków, zamrażają konto do momentu, aż klient zacznie z niego korzystać. Dzięki temu nie powstaje debet, klient nie ponosi dodatkowych kosztów, nie są naliczane odsetki. A gdy na rachunku pojawią się środki nastąpi automatyczna spłata należności. Czasami bank, mimo że nie pobiera opłat, może wskazać w saldzie ujemną wartość środków do dyspozycji, aby klient miał świadomość zadłużenia.

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia

Niektóre banki w swoich regulaminach zaznaczają, że nie mogą same zamknąć konta osobistego klienta. Może to zrobić tylko właściciel konta. Najczęściej w umowach o prowadzenie ROR-u zawarta jest jednak klauzula o możliwości zamknięcia rachunku przez bank, w przypadku gdy odnotowano brak wpływów pieniężnych na rachunek lub gdy klient nie korzystał z rachunku przez długi okres. Umowa może zostać rozwiązana bez wypowiedzenia.

Jak widzimy, w przypadku założenia drugiego lub następnego konta warto zastanowić się nad zamknięciem poprzednich, w innym wypadku może się wiązać z koniecznością wnoszenia dodatkowych opłat. A przecież nie warto płacić za coś z czego nie korzystamy, a zamknięcie konta nie wymaga załatwiania wielu formalności.

Żaneta Pilarska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam