Zaciągamy kredyt hipoteczny: jak przygotować się do spotkania z doradcą?

2015-03-02 14:22:28

Jeśli myślimy o zaciągnięciu kredytu hipotecznego, to niezbędna będzie wizyta u doradcy kredytowego. Jak przygotować się do takiego spotkania? Wyjaśniamy.

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to poważna decyzja. Długoterminowa pożyczka na wiele lat wpłynie w znaczącym stopniu na nasze życie. Jeśli jesteśmy przekonani co do tego kroku, lepiej gruntownie przygotować się do spotkania z doradcą kredytowym. Na pozyskaniu jakich informacji trzeba się skupić?

Zacznij od pytań

Przed spotkaniem z doradcą najlepiej jest spisać wszystkie pytania, jakie chcielibyśmy mu zadać. W tym miejscu najlepiej zastosować taktykę spisywania wszystkich pytań, jakie przychodzą nam do głowy w kontekście kredytu. Jeśli stworzymy taką listę, to najlepiej wrócić do niej na drugi dzień i wyeliminować te pytania, na które odpowiedź jest nam znana. W efekcie powstanie lista pytań zasadniczych. W tym miejscu należy pamiętać, że jeśli chodzi o kredyt hipoteczny to nie ma głupich pytań.

Informacje o nieruchomości

Skoro wiemy, o co będziemy pytać, należy przejść do kompilacji informacji na temat upatrzonej nieruchomości. Aby doradca móc przekazać nam rzetelne dane i porady będzie musiał posiadać te informacje. O czym należy pamiętać? Po pierwsze, o cenie. Następnie, należy uwzględnić lokalizację, czy mieszkanie jest z rynku pierwotnego, czy wtórnego, a także kwestie własnościowe. Dobrze jest przygotować dość dokładny opis wszystkich aspektów nieruchomości, bo nigdy nie wiadomo jaki szczegół będzie istotny dla doradcy.

Lista zobowiązań, dochodów i oszczędności

Ostatni etap przygotowań to lista, którą można ogólnie określić jako zbiór informacji na temat naszej aktualnej sytuacji finansowej. W procesie starania się o kredyt hipoteczny kwestie finansów osobistych są sprawą zasadniczą. Od nich zależy, na jaki kredyt możemy liczyć i jakie warunki zaproponuje nam bank. Należy więc szczerze skompilować dane o naszych zobowiązaniach (kredyty, karty kredytowe), dochodach (na umowę, dodatkowych) i oszczędnościach.

Po co to wszystko?

Odpowiednie przygotowanie się do rozmowy jest ważne przede wszystkim dlatego, że pozwala znacznie przyśpieszyć proces starania się o kredyt. Jeżeli będziemy mieć pod ręką wszystkie niezbędne informacje, doradca może znacznie szybciej powiedzieć nam coś konkretnego. Jeśli będzie czegoś brakować to niezbędne będzie dodatkowe spotkanie, rozmowa etc., a to znacznie wydłuży cały proces. Krótko mówiąc, dobre przygotowanie się leży w naszym interesie.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam