Skrytka/kasetka sejfowa - ile za jej wynajęcie życzą sobie banki?

2015-02-28 18:49:44

Posiadanie cennych przedmiotów, biżuterii, kolekcji monet, kruszców czy nawet akcji zobowiązuje właściciela do odpowiedniego ich zabezpieczenia. Każdy kolekcjoner ubezpiecza należące do niego kosztowności i przechowuje je w sejfie. W przypadku braku kasy pancernej w domu, można wynająć w banku skrytkę lub kasetkę sejfową. Ile to kosztuje?

Zainteresowanie bezpiecznym przechowywaniem cennych przedmiotów w bankowych skrytkach rośnie z roku na rok, jednak wraz ze zwiększaniem się zapotrzebowania na tego typu usługi, podnoszą się także koszty wynajmu kasetek lub skrytek.

Kasetka czy skrytka

Niektóre oddziały bankowe, zwłaszcza te zlokalizowane w dużych miastach, posiadają w swojej ofercie kasetki lub skrytki bankowe do wynajęcia. Różnica pomiędzy nimi jest niewielka, jednak większe bezpieczeństwo zapewnia skrytka, która przymocowana jest do wzmocnionej ściany budynku.

Deponowanie lub odbiór przedmiotów ze skrytki bankowej zawsze wiąże się z wizytą w skarbcu bankowym w towarzystwie pracownika danej instytucji. Osoba ta jednak nie towarzyszy klientowi w trakcie zapełniania bądź opróżniania skrytki.

W przypadku samoobsługowych kasetek sejfowych wynajmujący może korzystać z nich w dowolnym czasie, 24 godziny na dobę. Wgląd w zawartość kasetki ma tylko najemca lub osoba przez niego upoważniona.

W skrytkach i kasetkach sejmowych można przechowywać wszystko, co posiada gabaryty odpowiednie do wielkości tych boksów. Dostęp do nich jest nieograniczony, gdy bank jest otwarty. 

Bezpieczeństwo skrytek

Skrytki i kasetki bankowe są precyzyjnie zabezpieczone. Pomieszczenia, w których są przechowywane, przypominają skarbiec. Chronią je różnego rodzaju alarmy, żelazne drzwi i dodatkowe wzmocnienia ścian. Bezpieczeństwo zapewnia także wymóg wylegitymowania się odpowiednimi dokumentami osób postronnych, które chcą uzyskać dostęp do skrytki.

Aby otworzyć zamek kasetki, potrzeba dwóch kluczy, z których jeden zostaje w banku, drugi jest w posiadaniu najemcy. Może to być również zestaw kart. Banki nie posiadają kopii zapasowych kluczy lub kart. W przypadku ich zgubienia przez klienta, otworzyć kasetkę można tylko poprzez zniszczenie zamka, za co koszty ponosi najemca. 

Ile kosztuje wynajem?

Koszt wynajmu skrytek sejfowych i kaset bankowych jest zróżnicowany w każdej instytucji finansowej. Ceny sprawdźmy na przykładzie Banku Pekao. W jego przypadku wynajęcie skrytki lub kasetki na jeden dzień kosztuje 5 zł, na miesiąc – 50 zł, a na cały rok – 400 zł. Przyjęcie i przechowywanie w depozycie Banku Pekao przedmiotów oraz ważnych dokumentów to wydatek 50 zł na miesiąc. Tyle samo kosztuje przechowywanie kasetki.

Opłata za wynajem skrytki lub kasetki bankowej uzależniona jest od jej rozmiaru (im większa, tym droższa) oraz deklarowanego okresu przechowywania (im dłuższy, tym taniej). 

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam