Kredyt mieszkaniowy w PKO BP i Banku Pekao: gdzie będzie taniej?

2015-04-07 17:40:16

Decyzja o wyborze banku, w którym zaciągniemy kredyt hipoteczny, będzie miała kluczowe znaczenie dla finansów naszej rodziny przez kolejne kilkadziesiąt lat. Dziś postaramy się porównać propozycje kredytowe jednych z najpopularniejszych banków w Polsce: PKO BP i Banku Pekao.

Bank Pekao i PKO BP to jedne z najbardziej liczących się na polskim rynku finansowym instytucji kredytujących. Oferują one pełen pakiet produktów bankowych, wśród których znajdziemy też propozycje kredytów mieszkaniowych. Postaramy się sprawdzić, jakie różnice w kosztach spłaty charakteryzują proponowane przez obie instytucje produkty hipoteczne.

Parametry kredytu

Na potrzeby porównania wybraliśmy kredyt w wysokości 250 tysięcy zł, przeznaczony na zakup mieszkania o wartości 300 tysięcy zł. Okres spłaty rozłożyliśmy na 30 lat, co jest jednocześnie maksymalną możliwością w przypadku Banku Pekao (PKO BP oferuje spłatę nawet do 35 lat). Analizując koszty spłaty, przyglądamy się też ich zmianom wynikającym z zakupu dodatkowych produktów, takich jak ubezpieczenia czy karty kredytowe.

Oferta standardowa

W przypadku wyżej wymienionych parametrów i wyborze równych rat przez cały okres spłaty kredytu Bank Pekao proponuje nam wysokość miesięcznej raty na poziomie 1 394 zł (5,72% RRSO, w tym marża: 3,69%, prowizja: 2,49%), natomiast PKO BP - 1132 zł (3,86% RRSO, w tym marża: 1,92%, prowizja: 2,2%). W przypadku PKO BP całkowita kwota do zapłaty wyniesie szacunkowo 407,6 tys. zł, natomiast w Pekao - 501,8 tys zł. Różnica dość znaczna na korzyść PKO BP. Sprawdźmy jednak, jak prezentują się oferty specjalne.

Oferty specjalne

Dużo lepiej od opcji standardowej przedstawia się promocyjna oferta kredytu hipotecznego w Banku Pekao. Jeśli z niej skorzystamy, przy wspomnianej kwocie i okresie spłaty rata wyniesie już tylko 1107 zł (3,59% RRSO, w tym marża: 1,74%, prowizja: 1,69%). Oferta dostępna jest dla osób, które posiadają lub zawierają umowę o rachunek typu Eurokonto z regularnymi miesięcznymi wpływami z tytułu dochodów wraz kartą debetową oraz kartę kredytową lub ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych oferowane przez bank. Istnieje możliwość obniżki marży o 0,05 pkt.proc. w przypadku płatności przez kredytobiorcę gotówką prowizji w wysokości 1,75 proc. liczonej od wnioskowanej kwoty. 

Jeśli skorzystamy z oferty pakietowej PKO BP, wysokość miesięcznej raty spadnie do poziomu 1 089 zł miesięcznie (3,35% RRSO, w tym marża: 1,61%, prowizja: 0%). Aby uzyskać zaprezentowaną stawkę marży, kredytobiorca musi posiadać lub zakupić dodatkowe produkty banku:

  • rachunek osobisty,
  • kartę kredytową,
  • 4-letnie ubezpieczenie od utraty pracy,
  • ubezpieczenie na życie.

Marża wynosi 1,1% w pierwszym roku.

Przy ofertach specjalnych różnice między wysokością rat w obu bankach zostają zniwelowane do poziomu 18 zł miesięcznie, co czyni obie propozycje bardzo zbliżonymi cenowo. Pamiętajmy jednak, że ostateczne warunki kredytowania zależą od analizy kredytowej i oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam