Jak zacząć płacić telefonem zamiast kartą?

2015-03-11 08:00:52

Rozwój płatności mobilnych odbywa się w ostatnim czasie bardzo szybko. Z każdym miesiącem zyskuje przy tym na popularności. Jak rozpocząć przygodę z tą formą opłacania zakupów?

Polacy chętnie szukają i korzystają z rozwiązań, które z założenia mają ułatwiać im wykonywanie codziennych czynności. Jedną z nich jest do niedawna zbyt czasochłonne i problematyczne (wskutek ciągłego odliczania i przeliczania gotówki) dokonywanie płatności za różnego rodzaju produkty lub usługi. W kwestii komfortu doskonale sprawdzają się w ostatnim czasie płatności zbliżeniowe , dokonywane za pomocą kart płatniczych, jednak na horyzoncie coraz mocniej zarysowuje się propozycja płatności telefonami. Jak to działa i jak zacząć korzystać z takiej usługi?

Sprawdź też: Czy przechowywanie karty zbliżeniowej blisko telefonu spowoduje jej uszkodzenie?

Wykorzystanie technologii NFC

Możliwości płacenia za zakupy telefonem komórkowym jest kilka, a wszystko zależy od tego, jakim telefonem dysponujemy i w którym banku posiadamy rachunek. Jedną z opcji są płatności dokonywane za pomocą technologii NFC, dostępnej w niektórych smartfonach. Jest to jeden ze standardów komunikacji bezprzewodowej, który w przypadku usługi bankowej wymaga zainstalowania odpowiedniej aplikacji, powiązanej z naszym rachunkiem bankowym i kartą SIM operatora telefonii komórkowej. Przykładem może być np. usługa T-Mobile - MyWallet, która po aktywacji zyskuje podobną funkcjonalność do kart zbliżeniowych.

Naklejka zbliżeniowa

Kolejną opcją jest zamówienie w swoim banku naklejki zbliżeniowej, którą możemy nakleić np. na tylnej części obudowy swojego telefonu. W tym przypadku nie musimy martwić się o aktywację usługi, konieczność posiadania odpowiedniego telefonu czy zainstalowanie jakiejkolwiek aplikacji. Naklejka umożliwia wykonywanie płatności zbliżeniowych nawet po naklejeniu na jakimkolwiek innym przedmiocie, np. breloku od kluczy.

BLIK

Ostatnią nowością na rynku jest BLIK, polski system płatności mobilnych. Jest on powiązany z kontem bankowym i podczas płatności generuje sześciocyfrowy kod, który następnie przekazujemy sprzedawcy, aby ten potwierdził transakcję. Wprawdzie nie jest to aż tak wygodne rozwiązanie jak płatności zbliżeniowe czy wykorzystujące NFC, jednak pozwala uniknąć konieczności ciągłego noszenia przy sobie portfela z gotówką lub karty płatniczej.

Sprawdź też: Telefonem, brelokiem, maskotką - zbliżeniowo zapłacisz nie tylko kartą

Obecnie z BLIK-a korzysta 6 banków: Alior Bank, PKO BP, Millennium, BZ WBK, ING i mBank, jednak ich liczba powinna sukcesywnie rosnąć.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam