Jak wyłączyć zbliżeniową funkcję karty płatniczej?

2015-03-09 18:12:28

Karty z funkcją płatności zbliżeniowych stanowią coraz większy odsetek wszystkich kart płatniczych. Mimo wszystko nie każdy konsument jest zainteresowany płaceniem bezstykowo. Tę dodatkową funkcjonalność można jednak wyłączyć.

Karty płatnicze obsługujące funkcję płatności zbliżeniowych już od kilku lat zyskują na popularności, a w mediach coraz więcej słyszymy o zaletach tego rozwiązania. Wśród pozytywów wymienia się przede wszystkim komfort i szybkość regulowania rachunków w sklepach etc. Największe wątpliwości i kontrowersje budzi jednak bezpieczeństwo tego typu transakcji. Na szczęście, jeśli podzielamy te obawy, możemy łatwo wyłączyć tę funkcję.

Klient musi mieć wybór

Od kwietnia ubiegłego roku banki muszą dawać swoim klientom możliwość swobodnego wyboru między kartami z funkcją zbliżeniową a tradycyjnymi plastikami. To z kolei oznacza, że każdy może wyłączyć niepotrzebną lub też niebezpieczną, jego zdaniem, funkcję. W przypadku jakichkolwiek problemów stwarzanych przez bank możemy być pewni, że prawo stoi po naszej stronie i prędzej czy później każda instytucja będzie musiała spełnić naszą prośbę. Na szczęście wyłączenie funkcji zbliżeniowej nie stanowi dziś problemu, ale w zależności od tego, który bank wydał nam kartę, różne mogą być na to metody.

Sprawdź też: Jak rozpoznać, czy karta umożliwia płacenie zbliżeniowo?

Techniczne wyłączenie płatności zbliżeniowych

Najprostszym i najczęściej stosowanym sposobem na ograniczenie funkcjonalności naszej karty debetowej jest jej wyłączenie w systemie bankowości internetowej. Zazwyczaj sprowadza się to do wyboru jednego polecania i jego zatwierdzenia. Ewentualnie możemy też wybrać się do oddziału naszego banku, gdzie złożymy stosowną dyspozycję, a w ciągu kilku sekund nasza prośba zostanie spełniona.

Ograniczenie limitów

Jeśli bank nie udostępnia nam odpowiednich opcji do wyłączenia przez Internet płatności zbliżeniowych, a zależy nam na szybkim ich zablokowaniu, prawdopodobnie mamy możliwość swobodnej zmiany limitów dla dziennych transakcji lub nawet dla pojedynczych operacji.To z kolei oznacza, że ustawienie limitów na 0 zł sprawi, iż funkcja zbliżeniowa stanie się bezużyteczna i w praktyce - wyłączona.

Sprawdź też: Pasek magnetyczny czy technologia zbliżeniowa - co lepiej zabezpiecza karty płatnicze?

Zmiana karty

Ostatnią możliwością, jeśli bank nie pozwala wyłączyć funkcji zbliżeniowej do karty lub ograniczyć limitów do zera, jest złożenie wniosku o zmianę karty. Oczywiście instytucja, która wydała naszą kartę, będzie zmuszona zastosować się do wniosku i możliwie najszybciej dostarczyć nam kartę o oczekiwanej przez nas funkcjonalności.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam