Czy lokaty zwiększą zdolność kredytową?

2015-03-05 13:44:51

Bank, podczas oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy bierze pod uwagę wiele czynników. Czy posiadane przez nas lokaty umożliwią uzyskanie pożyczki na wyższą kwotę?

Powszechnie wiadomo, że przeprowadzając analizę zdolności kredytowej, banki biorą pod uwagę dziesiątki różnych czynników. Wśród nich znaleźć można szacunkowe, miesięczne wydatki na różne cele. Przede wszystkim liczy się jednak wysokość wynagrodzenia i posiadanych zobowiązań kredytowych. Czy wśród tych wszystkich czynników, które wpływają na decyzję kredytową banku miejsce zajmują również lokaty bankowe?

Lokata a kredyt

Osoba posiadająca lokatę w banku kredytującym lub w innej instytucji nie może niestety liczyć na to, że taki depozyt wpłynie na lepszą ocenę zdolności kredytowej. Nie oznacza to jednak, że nasze depozyty okażą się całkowicie nieistotne. W rzeczywistości ich posiadanie może mieć różne, pozytywne konsekwencje.

Lokata w banku kredytującym

Jeśli w danym banku posiadamy już lokatę, jednak chcemy też skorzystać z oferty kredytu, mamy duże szanse na uzyskanie preferencyjnych warunków. Banki bardzo wysoko cenią lojalnych, a przede wszystkim aktywnych klientów, dlatego też scentralizowanie swoich działań i operacji finansowych wokół jednej instytucji wydaje się być więcej niż tylko uzasadnione. W efekcie możemy bowiem liczyć na uproszczone procedury w przyznawaniu kredytów, niższe prowizje, czyli nieco korzystniejsze warunki spłaty. Bank z pewnością będzie chciał nas docenić, a jednocześnie przekonać, że w innych instytucjach nie będziemy mogli liczyć na aż tak dobre traktowanie.

Lokata w innym banku

Nawet jeśli posiadamy lokaty bankowe w innych instytucjach niż bank kredytujący, również możemy liczyć na pewne korzyści. Taki depozyt, w zależności od kwoty ulokowanej w innym banku, ma oczywiście swoją wartość i w pewnym sensie stanowi on zabezpieczenie na wypadek problemów finansowych. O ile nie będzie on miał wpływu na ocenę naszej zdolności kredytowej, o tyle jego wpływ na naszą wiarygodność finansową może okazać się już niezwykle istotny. W rzeczywistości bank przeanalizuje bowiem wszystkie nasze działania w sektorze bankowości i każde z nich będzie miało odpowiedni wpływ na naszą ogólną ocenę. Ma to szczególne znaczenie w przypadku kredytów hipotecznych, jednak w określonych sytuacjach, także inne, opiewające na mniejsze kwoty zobowiązania, mogą skorzystać na naszej aktywnej działalności w bankach.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam