Do którego banku po kredyt dla młodej firmy?

2015-05-12 12:47:52

Nie każdy bank chętnie pożyczy pieniądze na rozwój młodej firmy. Zwykle przedsiębiorstwo musi funkcjonować co najmniej rok lub dwa lata, by miało szansę na kredyt. Do którego banku zatem zwrócić się o pomoc, gdy staż prowadzenia biznesu jest znacznie krótszy?

Niemal każdy właściciel małej lub dużej firmy jest przeświadczony o tym, że nie uda mu się uniknąć problemów z płynnością finansową. I tu rodzi się pytanie, gdzie najłatwiej i najszybciej można uzyskać kredyt dla niewielkiej firmy?

Bez względu na cel, w jakim właściciel firmy chce spożytkować uzyskane środki finansowe, należy spełnić dwa podstawowe wymogi:

  • posiadać odpowiednio długi staż firmy na rynku (choć istnieją kredyty na start, to tylko nieliczne banki je oferują),
  • posiadać płynność finansową.

W najtrudniejszej sytuacji są właściciele firm, które posiadają krótki staż na lokalnym rynku, będąc dopiero w fazie rozwoju. Na szczęście i do takich właścicieli firm banki wyciągają pomocną dłoń, choć niewątpliwie większe szanse na uzyskanie korzystnych warunków kredytowych mają firmy funkcjonujące od przynajmniej roku lub dwóch.

Drugą zasadniczą kwestią jest płynność finansowa przedsiębiorstwa. To też niewątpliwie przyczynia się do negocjacji warunków kredytowych pomiędzy przedsiębiorcą a bankiem.

Oczywiście brak jakichkolwiek dochodów ostatecznie przekreśla szanse na uzyskanie kredytu. Jeśli jednak firma nie wykazuje strat, może zwiększyć swoje szanse na wyższą kwotę i korzystniejsza pożyczkę, o ile np. posiada długoterminowe kontrakty lub ma możliwość ustanowienia zabezpieczenia na nieruchomości.

Warto zdecydować się na skorzystanie z innych produktów finansowych danego banku. To niewątpliwe może nam pomóc w uzyskaniu kredytu niezbędnego dla naszej firmy. 

Największe szanse na uzyskanie kredytu mamy w tych instytucjach finansowych, które swoją działalność dostosowały pod potrzeby klientów biznesowych. Początkujący przedsiębiorca może swoich szans próbować przede wszystkim w takich bankach jak:

  • PKO BP,
  • FM Bank,
  • Idea Bank,
  • BIZ Bank,
  • ING Bank Śląski.
Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam