Szukamy taniego konta bankowego dla emeryta

2015-02-20 09:02:29

Oferta kont osobistych jest bogata i zróżnicowana, bowiem bankom zależy na nowych klientach. Czy zależy im również na emerytach? W jakim banku można znaleźć w tanie konto dla seniora, dopasowane do jego potrzeb?

Banki posiadają w swojej ofercie również konta skrojone na miarę osób starszych: w formie tradycyjnej, czyli zakładane w placówkach i tam obsługiwane, lub w formie elektronicznej, do których seniorzy mają dostęp przez Internet, mogąc z nich korzystać bez wychodzenia z domu. Najczęściej seniorzy wybierają konta tradycyjne, bowiem albo nie ufają bankowości elektronicznej, albo nie posiadają w swoich domach komputerów i dostępu do Internetu. Podkreślmy przy tym, że wciąż wielu emerytów nie ma założonych kont bankowych, a emerytury przynoszą im do domów listonosze.

Coraz drożej…

Niestety, kont dla seniora jest coraz mniej, ponieważ zainteresowanie nimi również nie jest zbyt duże. Trudno się dziwić, skoro za prowadzenie konta banki każą sobie płacić nawet 11 zł miesięcznie, a za przelew 7 zł. Którego seniora stać na takie opłaty? Niestety, większość banków zlikwidowała już bezpłatne operacje bankowe i usługi. Zainteresowanie kontami dla seniorów również drastycznie zmalało.

Pocztowe Konto Nestor w Banku Pocztowym

Tanie konto bankowe Pocztowe Konto Nestor, na w miarę korzystnych warunkach, oferuje seniorom Bank Pocztowy. Miesięczny koszt utrzymania takiego rachunku wynosi 5 zł, ale opłata nie jest pobierana, jeśli klient zdecydował się na wydanie karty płatniczej do rachunku. Użytkowanie karty będzie darmowe, jeżeli miesięcznie senior wyda nią bezgotówkowo min. 200 zł. W przeciwnym razie - ponosić będzie opłaty w wysokości 5 zł w skali miesiąca. Za założenie konta bank nie pobiera żadnych opłat.

Sprawdź też: Czy korzystanie z bankowości internetowej jest bezpieczne?

Dodać do tego należy, że Bank Pocztowy pozwala na bezprowizyjne wypłaty z wielu bankomatów - należących do PKO BP, BZ WBK i Planet cash4you. W innych przypadkach koszt transakcji wyniesie nim 5 zł. Do zalet konta w Banku Pocztowym należy również zaliczyć bezpłatne przelewy w placówkach banku i na poczcie (a także przez Internet).

To nie wszystko: istnieje w tym banku także możliwość bezpłatnego dostarczania gotówki do domu przez listonosza. Niestety, tylko przy wypłatach do 300 zł i tylko raz w miesiącu będzie to bezpłatne. W przeciwnym przypadku będzie kosztować 5 zł od usługi.

Konto Aktywni 50+ w BZ WBK

Rachunek osobisty dla osób starszych posiada również BZ WBK w postaci Konta Aktywni 50+. Za prowadzenie konta w tym banku trzeba płacić miesięcznie 3 zł. Z kosztu będą zwolnione osoby, na rachunek których wpłynie w miesiącu min. 1 tys. zł. Opłata za użytkowanie karty debetowej będzie wynosić 5 zł miesięcznie, a 1 zł wówczas, gdy zostanie dokonana w miesiącu przynajmniej jednak transakcja bezgotówkowa kartą.

Dodatkowymi korzyściami tego konta są: cashback, bezpłatne ubezpieczenie Medical Assistance, promocja na kijki do nordic walking oraz karta do konta Visa Elektron Aktywni 50+. Warto też zwrócić uwagę na bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce.

PKO Konto Pogodne w PKO BP

PKO Konto Pogodne w PKO Banku Polskim jest w miarę ciekawą ofertą, chociażby ze względu na bezpłatny udział w programie 60+. Do programu tego dodawana jest karta rabatowa, za pomocą której przyznawane są zniżki w aptekach osobom po 60 roku życia.

Sprawdź też: Seniorzy doceniają bankowość elektroniczną

Właściciele tego konta mogą również liczyć na bezpłatną pomoc medyczną i domową. Wadą są wysokie opłaty miesięczne (za korzystanie z karty debetowej – 4,5 zł i 5,9 za prowadzenie konta lub 11 zł za prowadzenie konta, do którego nie wydano karty). Niestety, kosztowne są też przelewy w placówkach banku - aż 5,99 zł za każdy przelew do innego banku, 3 zł za zdefiniowanie zlecenia stałego i 1,50 zł za jego realizację.

Skoro oferta kont dla seniorów jest coraz uboższa, może powinni się oni zainteresować standardowymi ofertami kont osobistych, które w wielu przypadkach mogą być korzystniejsze od rachunków dedykowanych tej grupie wiekowej? Oferta dla seniorów, niestety, nie jest ani atrakcyjna, ani tania.

Tomasz Słupczyński