Dokąd po konto dla seniora?

2015-06-03 13:15:37

Sprawdzamy, co do zaoferowania seniorom w zakresie kont osobistych mają banki.

Niestety seniorzy są traktowani przez instytucje finansowe po macoszemu. Nie dość, że na rynku finansowym coraz mniej jest kont przeznaczonych dla dojrzałych klientów, to te, które są w chwili obecnej proponowane seniorom, nie są najkorzystniejsze.

Senior nie ma łatwo - nawet w banku

Przede wszystkim warto na wstępie zaznaczyć, że oferty kont przygotowane stricte dla seniorów są zwykle dość drogie i tym samym nieatrakcyjne. I tak: prowadzenie konta kosztuje średnio 11 złotych miesięcznie, przelew zlecony w oddziale – aż 7 zł, a ok 2 zł wynosi opłata za dostarczenie papierowego wyciągu z rachunku - to tylko przykładowe ceny usług bankowych, które są oferowane starszym osobom.

Niestety nasze społeczeństwo się starzeje, ciągle przybywa osób pobierających świadczenia rentowe lub emeryturę. Naturalny jest fakt, że seniorzy nie będą korzystać z ofert internetowych rachunków przygotowanych z myślą o młodzieży i studentach. Niestety na dzień dzisiejszy tylko pięć instytucji finansowych zdecydowało się jak na razie na skonstruowanie oferty przeznaczonej dla seniorów.

Warto przyjrzeć się konkretnym ofertom kont bankowych dla seniorów i ocenić, czy rzeczywiście sytuacja na polskim rynku finansowym jest tak zła, jak wydaje się na pierwszy rzut oka.

Bank Zachodni WBK  – Konto Aktywni 50 +

  • Zero złotych za prowadzenie konta, pod warunkiem że w przeciągu miesiąca wpłynie na nie minimum tysiąc złotych. W przeciwnym razie miesięczna opłata za prowadzenie konta wyniesie 3 złote.
  • Posiadanie karty niewiele kosztuje, bo tylko 1 złotych w skali miesiąca. Wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce są darmowe.
  • Niestety bardzo drogie są przelewy w oddziale – 7 złotych.
  • Przy otwieraniu konta klient może otrzymać prezent – kijki do nordic walkingu.

Getin Bank – Konto Słoneczne

  • Darmowe prowadzenie konta, przy minimalnym wpływie na rachunek wynoszącym 500 złotych.
  • Możliwość uzyskania 10 procent zwrotu za transakcje bezgotówkowe dokonywane kartą w aptekach (maksymalnie 40 zł miesięcznie).
  • Niestety bardzo drogie są przelewy w oddziałach – 6 złotych.
  • Utrzymanie karty – 2,99 zł miesięcznie, chyba że nie dokona się płatności bezgotówkowych kartą na minimum 100 złotych w przeciągu miesiąca, wówczas opłata wzrasta do 6,99 zł.
  • Opłata 2,99 zł za comiesięczny wyciąg z konta przesłany drogą listowną.

To tylko przykłady ofert kont dla seniorów w jednych z największych banków.

Tylko trzy polskie instytucje finansowe mają w swoich ofertach dla seniorów dodatkowe ubezpieczenie typu assistance – przede wszystkim o charakterze medycznym, ale też i domowym. To z kolei naprowadza nas na trop, czym banki próbują skusić starsze osoby – darmową wizytą lekarza w domu lub też hydraulika w razie nieprzewidzianej awarii wodno – kanalizacyjnej. 

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam