Prześwietlamy konta walutowe w PKO Banku Polskim

2015-03-17 13:27:59

Rachunek oszczędnościowy płatny na żądanie w walucie wymienialnej przyda się przede wszystkim osobom, które często otrzymują przekazy pieniężne w walutach obcych (np. pracują za granicą). Co dla takich osób ma do zaproponowania PKO Bank Polski?

Rachunek oszczędnościowy płatny na żądanie to produkt, który służy dysponowaniu zebranymi środkami pieniężnymi. Umożliwia on w szczególności przechowywanie pieniędzy, otwieranie i prowadzenie terminowych lokat oszczędnościowych, a także przeprowadzanie rozliczeń pieniężnych (bez tych związanych z działalnością gospodarczą).

Sprawdź też: Lokaty dewizowe: naucz się zarabiać na walutach

Dla kogo?

Konto walutowe w PKO Banku Polskim pozwala przechowywać środki w różnych walutach. Jest znakomitym rozwiązaniem dla osób, które otrzymują świadczenia w walucie innej niż złotówki. PKO BP otwiera go i prowadzi dla takich klientów jak:

 • osoby fizyczne (rezydenci i nierezydenci),
 • osoby niepełnoletnie i ubezwłasnowolnione (rezydenci) oraz
 • pracownicze kasy zapomogowo-pożyczkowe.

Wpłaty i wypłaty

Wpłat na rachunek dokonujemy w formie gotówkowej lub bezgotówkowej. Wypłaty mogą być wykonywane z kolei do wysokości zgromadzonych na rachunku środków, do wykorzystania w kraju oraz w celu przekazania ich za granicę.

Sprawdź też: Czym jest lokata dwuwalutowa?

Jakie waluty?

Do dyspozycji mamy rachunki walutowe w ośmiu walutach. Są to odpowiednio:

 • złotówki,
 • euro,
 • dolary,
 • funty brytyjskie,
 • franki szwajcarskie,
 • duńskie korony,
 • szwedzkie korony,
 • korony norweskie.

Pracownicze kasy zapomogowo-pożyczkowe mogą otwierać rachunki tylko w złotówkach.

Karty płatnicze

Osoby, które prowadzą rachunek walutowy w dolarach, funtach lub euro, mogą wyrobić sobie kartę płatniczą. Dzięki niej możliwe jest dokonywanie płatności na całym świecie w różnych miejscach. Jedynym warunkiem jest obecność symbolu Visa.

Opłaty

Miesięczne prowadzenie rachunku kosztuje od 5 zł (osoba fizyczna) do 10 zł (kasa zapomogowo-pożyczkowa). Przelewy na rachunki w PKO BP są darmowe. Z kolei przelewy na rachunki w innym banki w zależności od kanału kosztują od 1 zł do 6 zł.

Oprocentowanie

Rachunek oferuje także oprocentowanie zgromadzonych na nim środków. Środki w złotówkach są oprocentowane na 0,01 proc., z kolei pozostałe waluty z wyjątkiem funtów (0,15 proc.) są oprocentowane w wysokości 0,10 proc. Tak jednak jest na dzień dzisiejszy. Od jutra rachunki oszczędnościowe płatne na żądanie w walutach wymienialnych: EUR, CHF i GBP przestaną być oprocentowane.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam