Bankomaty zbliżeniowe - jak to działa?

2015-02-06 09:37:52

Kilka dni temu ING Bank Śląski podał informację, że zainstalował już ponad 450 urządzeń z czytnikami zbliżeniowymi. Polskie banki coraz chętniej korzystają z dobrodziejstw tej technologii. Jak działa taki bankomat i czy faktycznie jest ułatwieniem dla klienta?

Polski sektor finansowy wykorzystuje nowoczesne technologie na coraz szerszą skalę. Kolejne banki zaopatrują się w maszyny, które obsłużą klientów bezstykowo. Przykładowo już połowa sieci bankomatów ING Banku Śląskiego posiada czytniki zbliżeniowe. Korzystając z tego udogodnienia, klient może wypłacić pieniądze w mniej niż 20 sekund. Zamiast przez wsuwanie karty do maszyny wypłata jest inicjowana przez zbliżenie karty do czytnika umieszczonego w obudowie urządzenia. Oczywiście z bankomatów zbliżeniowych możliwa jest wypłata środków również w tradycyjny sposób.

Jak to działa?

Bankomaty zbliżeniowe działają bezstykowo - tak jak terminale płatnicze w sklepach i punktach usługowych. Aby skorzystać z bankomatu, klient powinien zbliżyć kartę do czytnika, wpisać numer PIN i wybrać kwotę, jaką chce wypłacić. Dzięki temu niemożliwe będzie wielokrotne pobieranie gotówki z konta, co zabezpieczy pieniądze klienta np. w przypadku kradzieży.

Wypłata zbliżeniowa jest 25 proc. szybsza od tradycyjnej transakcji, wymagającej włożenia karty do czytnika. Dodatkowo karta przez cały proces znajduje się w dłoni klienta, nie ma więc możliwości jej zagubienia, pozostawienia karty w urządzeniu czy też zagrożenia skimmingiem, czyli pozyskania danych karty i PIN-u w celu ich przestępczego wykorzystania.

Zalety bankomatów zbliżeniowych

Z pewnością dużą zaletą bankomatów zbliżeniowych jest brak konieczności umieszczania karty w bankomacie, co wyklucza obawy związane z „połknięciem” plastiku. Ponadto klient, chcąc skorzystać z takiego bankomatu, ma możliwość pobrania gotówki przy pomocy telefonu z technologii NFC lub naklejki na telefon.

Czy to bezpieczne?

Nowe rozwiązanie jest stosunkowo bezpieczne. Ważne jednak, aby sam klient zadbał o bezpieczeństwo, dokonując transakcji. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden dodatkowy aspekt. W przypadku tradycyjnych bankomatów wymagany jest fizyczny kontakt przez umieszczenie karty w bankomacie, w razie nieuprawnionej transakcji karta zostanie zatrzymana, niestety nie ma takiej możliwości, jeśli niepowołana osoba użyje karty, korzystając z bankomatu zbliżeniowego.

Banki w Polsce starają się dostarczać swoim klientom coraz to nowe rozwiązania, mające wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa. Wiele wskazuje na to, że zbliżeniowe bankomaty będą się stopniowo upowszechniały i usprawniały wypłatę gotówki ze stacjonarnych maszyn.

Żaneta Pilarska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam