Wnioskowanie o kredyt w wielu bankach może zaszkodzić

2015-06-09 08:22:29

Zbliżają się wakacje, a wraz z nimi sezon urlopowy. Wiele osób będzie chciało pożyczyć pieniądze, by sfinansować letnie wyjazdy. Nie warto jednak w tym celu odwiedzać zbyt wielu banków, ponieważ każdy z nich wyśle zapytanie o nas do BIK-u, a zbyt wiele takich zapytań może zamknąć drogę po pożyczkę.

Zanim zdecydujemy się zaciągnąć kredyt, z reguły staramy się jak najdokładniej poznać oferty różnych banków, by znaleźć tę najkorzystniejszą dla nas. Lepiej jednak unikać składania wniosków w wielu bankach z zapytaniem o możliwość otrzymania pożyczki, bo może się to skończyć blokadą i nie otrzymamy pieniędzy na wakacyjny odpoczynek.

Jak banki przedstawiają oferty?

Banki najczęściej działają w podobny sposób i przedstawiają dokładną ofertę pożyczki dostosowaną indywidualnie do sytuacji danego klienta. To oznacza, że poznanie szczegółów oferty (np. dokładnego oprocentowania) wiąże się nie tylko z koniecznością podania swoich danych w instytucji finansowych, ale także z wysłaniem zapytania do Biura Informacji Kredytowej. Dzięki temu banki wykluczają klientów z negatywną historią kredytową. Pamiętajmy, że każde takie sprawdzanie w BIK-u to kolejny zapis o zapytaniu.

Zbyt wiele zapytań działa na niekorzyść klienta

Niestety, wiele banków traktuje zbyt liczne zapytania kredytowe jako sygnał ostrzegawczy. Nadmierne zainteresowanie kredytami w innych instytucjach finansowych może oznaczać, że klient znajduje się w trudnej sytuacji i na gwałt potrzebuje pieniędzy. Stwarza też ryzyko, że np. poprzedniego lub nawet tego samego dnia otrzymał kredyt w innym banku, czego w raportach o nim jeszcze nie widać. Łatwo się domyślić, co będzie np. po kilkunastu takich zapytaniach. Banki po prostu odmówią udzielenia pożyczki. Jeśli jednak składaliśmy wnioski w 3-4 bankach, nie będzie to negatywnie wpływać na sytuację kredytobiorcy.

Szukanie oferty z głową

Jeśli nie chcemy zamknąć sobie drogi do sfinansowania wakacyjnego wyjazdu, nie warto odwiedzać zbyt wielu banków celem złożenia wniosku. Lepiej najpierw wybrać za pomocą porównywarki finansowej 2-3 najlepsze oferty i dopiero potem złożyć w tych instytucjach wnioski. Jeśli już spłaciliśmy kredyt w jakiejś instytucji finansowej, warto w pierwszej kolejności udać się do tego banku, bo dla niego już jesteśmy znanym i wiarygodnym klientem, co oznacza, że często możemy dostać lepsze warunki kredytowe albo przynajmniej pożyczyć przy minimum formalności.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam