Kryptowaluta dogecoin - czy powtórzy sukces bitcoina?

2015-03-24 15:38:33

Pomijając nieco komiczną nazwę i zabawne logo, dogecoin to kryptowaluta o dużym potencjale, zdobywająca coraz większą popularność. Czy jednak uda się jej podążyć tak spektakularną drogą, jaką przemierzył bitcoin?

Większość z nas pamięta jeszcze niedawno bardzo popularny mem z psem Shiba, nazywanym po prostu Doge. To on był źródłem pomysłu na nową kryptowalutę - dogecoin. Czy ma ona szanse powtórzyć sukces bitcoina?

Czy kryptowaluty to przyszłość?

Czym w ogóle są kryptowaluty? To w rzeczywistości rodzaj szyfrowania (wydobywania), a potem zapisywania w wirtualnym portfelu waluty, którą przechowuje się w pamięci wirtualnej własnego komputera lub wykorzystując do tego jedną ze specjalnych giełd.

Niektórzy ekonomiści wróżą kryptowalutom świetlaną przyszłość i dużą popularność, nawet na miarę euro. Polskie Ministerstwo Finansów dopuszcza możliwość używania tego typu walut. Legalne są również w wielu krajach na całym świecie i zapewne wkrótce doczekamy się prawa opodatkowującego kryptowaluty.

Coraz częściej uważa się, że kryptowaluty mogą w przyszłości zastąpić inne, tzw. powszechne waluty i coraz częściej są wskazywane jako dobra alternatywa w przypadku kryzysów finansowych. Ich atutem może być to, że nie są częścią oficjalnego systemu bankowego, nie podlegają rządom, ani żadnym instytucjom finansowym.

Dogecoin w portfelu

Używanie dogecoinów związane jest z koniecznością posiadania specjalnego portfela (wallet). Można go pobrać z oficjalnej strony kryptowaluty. Następnie należy go zainstalować na swoim komputerze.

Dogecoin, podobnie jak inne kryptowaluty, posiada własny kurs, który znaleźć można np. na coinmarketcap.com. Wydaje się, że mamy tu do czynienia z częstymi działaniami spekulacyjnymi, ponieważ kurs charakteryzuje się bardzo dużymi wahaniami. Może to być dużym zagrożeniem, ale również okazją do dobrych zarobków.

Przykład bitcoina

Warto w tym miejscu przywołać bitcoina, który zrobił prawdziwą furorę na rynku walutowym. Jego cena wzrosła z kilku centów na początku istnienia do obecnych 266 USD. W Polskiej walucie kurs kształtuje się na poziomie ok. 1040 zł.

W niektórych krajach bitcoiny zaczęły być traktowane na równi ze standardowymi walutami. W Kanadzie na przykład można je wypłacać z bankomatów, a także płacić nimi w wielu sklepach. W czasach kryzysu na Cyprze bitcoiny były bardzo chętnie używane. W tej chwili trudno powiedzieć, czy dogecoin ma szansę na podobną popularność, ale trudno nie zauważyć ciągle nasilającej się mody na kryptowaluty. Ten utrzymujący się trend może być również źródłem sukcesu dogecoina.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam