Jak znaleźć najtańsze AC?

2015-02-03 19:26:23

W dobie dużej konkurencji na rynku ubezpieczeń nie zawsze najtańsze oznacza najgorsze. Firmy ubezpieczeniowe prześcigają się w obniżaniu cen polis, także AC, dzięki czemu możemy zakupić autocasco w niskiej cenie i o szerokim zakresie ochrony. Ale jak znaleźć tę najlepszą ofertę? Podpowiadamy.

Autocasco to ubezpieczenie dobrowolne, które ma na celu ochronę pojazdu wraz z jego wyposażeniem w zakresie utraty, zniszczenia, uszkodzenia lub kradzieży. Ze względu na jego nieobowiązkowy charakter towarzystwa ubezpieczeniowe mogą oferować tego rodzaju polisy z rożnymi zakresami ochrony, co wpływa bezpośrednio na wysokość składki. Poszukując odpowiedniego produktu, nie warto więc kierować się jedynie ceną, należy przyjrzeć się również zakresom ochrony.

Wyższy udział własny

W przypadku AC udział własny to procentowa lub kwotowa wartość szkody, która będzie musiała zostać pokryta przez ubezpieczyciela w przypadku zajścia szkody. Jest ona ustalana przy zawieraniu umowy z ubezpieczycielem. Tym niższą składkę zapłacimy, im wyższy będzie udział własny. Pamiętajmy jednak, że decydując się na ubezpieczenie AC z udziałem własnym, w przypadku ewentualnej szkody będziemy musieli sami pokryć jej część.

Dostosuj zakres ochrony do wieku auta

Dobierając odpowiednie AC, zwróćmy uwagę również na wiek naszego pojazdu. Wartość auta stopniowo z każdym rokiem spada i musimy mieć tego pełną świadomość, nawet jeśli wydaje się, że jego stan się nie zmienia.

Pamiętajmy, że w przypadku szkody kilkuletnie auto nie będzie najprawdopodobniej naprawiane przy użyciu nowych części. Wybierając AC, zdecydujmy się na polisę, która zapewni nam dostosowaną do naszych potrzeb ochronę, przy czym nie będzie nas kosztowała zbyt wiele.

Warto porównywać ceny

W Internecie znaleźć możemy porównywarki, które uwzględniają różne parametry auta, takie jak jego wiek czy model. Narzędzia takie z pewnością pomogą w wyborze odpowiedniej oferty. Jeżeli już udało nam się znaleźć kilka propozycji, które potencjalnie spełniają nasze oczekiwania, warto skontaktować się z agentem i dopytać o konkretne warunki umowy. Dobrze jest potwierdzić, czy są one zgodne z ofertami, które można znaleźć w Internecie. Niewykluczone również, że uda nam się wynegocjować jeszcze atrakcyjniejszą stawkę.

W pakiecie

Warto również zwrócić uwagę na oferty pakietowe, tzn. zdecydować się na zakup OC w zestawie z AC. Zwykle, kupując większą ilość produktów u jednego ubezpieczyciela, można liczyć na lepszą ofertę i zniżki. Firmy tradycyjnie proponują pakiety polis komunikacyjnych taniej, niż gdybyśmy decydowali się na zakup produktów osobno.

Wybierając odpowiednią ofertę autocasco, warto zadać sobie trochę trudu i odnaleźć odpowiednie ubezpieczenie, które nie zrujnuje naszej kieszeni, a jednoczenie sprawi, że nie będziemy musieli się martwić o pokrycie szkód w przypadku poniesionej szkody.

Żaneta Pilarska