Ile kosztuje przelew z Anglii?

2015-02-28 08:10:48

Wraz z ogromną liczbą Polaków wyjeżdżających do pracy do Wielkiej Brytanii powstał problem transferu pieniędzy z i do Polski. Jeszcze kilka lat temu nie było w tej kwestii wielkiego wyboru, jednak dynamiczny rozwój Internetu zmienił tę sytuację. Ile trzeba zapłacić za przelew zagraniczny?

Co składa się na opłatę za wysyłkę pieniędzy za granicę? Są to m.in. koszt wysłania przelewu, prowizja od wypłaty, a także kurs wymiany walut. Wszystkie opłaty pochłoną kilka procent całej przesyłanej kwoty.

Korzystamy z banku

Przesyłając pieniądze przelewem, możemy skorzystać z usług bankowych. Jednak do tego potrzebny będzie nam międzynarodowy numer konta odbiorcy (SWIFT). W przypadku, gdy nie znamy tego numeru, możemy go sprawdzić w Internecie lub zapytać w swoim banku. Banki udostępniają numer SWIFT na swoich stronach internetowych.

Przykładowo opłata za transfer pieniędzy na konto w Polsce z banku HSBC to 21 funtów, co przeliczając po kursie 5,60 złotych, wynosi około 118 złotych. Koszt ten jest zawsze taki sam - bez względu na kwotę. Przelew idzie ok. 3-4 dni roboczych.

Standardowo koszty przelewów z polskich banków na konta zagraniczne w walucie innej niż euro kosztują od 0,25% do 0,5% wartości przelewu lub 70-80 zł. Podane średnie ceny obowiązują w opcji OUR, gdy całość kosztów transakcji ponosi zleceniodawca.

Wizyta w Money Shop

W Anglii można także wysłać pieniądze przez Western Union w kantorach Money Shop. Przy kwotach mniejszych niż 400 funtów zapłacimy tam za wysyłkę pieniędzy mniej niż w banku, jednak powyżej tej kwoty wychodzi drożej. Punkty Western Union z pracownikami mówiącymi po polsku są w wielu miastach Wielkiej Brytanii.

Internetowe rozwiązanie

Skrill to przedsiębiorstwo umożliwiające dokonywanie płatności online i transfer pieniędzy przez Internet. Jako instytucja finansowa działająca pod kontrolą angielskiego nadzoru rynku finansowego, spełnia wymogi kapitałowe zapewniające bezpieczeństwo deponowanych przez klientów środków i prawidłowe przeprowadzanie transakcji takie, jak w banku.

Skrill iT to narzędzie pozwalające na bezpieczne wysyłanie i odbieranie pieniędzy drogą e-mail. Dzięki temu serwisowi, można wysyłać pieniądze z karty kredytowej, dokonywać przekazów pieniężnych do i z własnego konta bankowego.

Aby przesłać pieniądze, osoba wysyłająca i osoba odbierająca muszą mieć adresy e-mail i zarejestrować się na stronie firmy. Podstawowy koszt całej operacji wynosi zaledwie 1% przesyłanej kwoty — maksymalnie 7.24 GBP.

Tradycyjne przelewy z konta bankowego wiążą się z wysokimi opłatami, zazwyczaj w wysokości od 10 do nawet 35 funtów, czyli od 65 złotych do nawet 220 złotych.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam