Nieoczekiwany przelew: czy trzeba oddać pieniądze nadawcy?

2015-01-30 10:05:49

Pomyłki zdarzają się w najbardziej nieoczekiwanych momentach, również podczas zlecania przelewów. Gdy prześlemy w ten sposób pieniądze nie do tej osoby, co trzeba, czasami strata może być dotkliwa. Sprawdźmy, czy trzeba oddać pieniądze nadawcy, gdy to my otrzymamy taki nieoczekiwany przelew.

Niestety pomimo różnych zabezpieczeń czasami przydarza się błędnie zlecić przelew (np. wpisując nie tego odbiorcę, co powinniśmy) i to bez względu na to, czy korzystamy w tym celu z konta internetowego, czy przekazujemy dyspozycję w oddziale banku. Co jednak, gdy to my otrzymamy taki prezent? Czy zatrzymać te pieniądze?

Prezent może być kosztowny

Okazuje się, że Kodeks cywilny bierze pod uwagę sytuację nieoczekiwanego wzbogacenia się. Mówi o tym art. 405, z którego możemy się dowiedzieć, że w przypadku bezpodstawnego uzyskania korzyści majątkowych, należy zwrócić te korzyści w naturze lub zwrócić ich równowartość. To oznacza, że jeśli przez pomyłkę na nasze konto wpłyną pieniądze, czyli uzyskamy nieuzasadnioną korzyść majątkową, musimy je oddać.

Sprawdź też: Reklamowanie błędnego przelewu może nic nie dać

Co się jednak stanie, gdy postanowimy zatrzymać nieoczekiwany bonus? Na początek zapewne otrzymamy od nadawcy a za pośrednictwem banku wezwanie do zapłaty z kwotą, jaką powinniśmy zwrócić i z numerem rachunku, na jaki należy odesłać pieniądze. Na wezwaniu będzie również podana data, do kiedy trzeba oddać środki. Gdy zignorujemy takie wezwanie, narażamy się na proces sądowy, wytoczony przez nadawcę omyłkowego przelewu.

Błędy przy przelewach

Banki używają systemu Elixir do elektronicznej wymiany danych o przelewach. To właśnie ten system sprawdza poprawność rachunku odbiorcy. Problem polega jednak na tym, że nie są sprawdzane pozostałe dane odbiorcy (np. adres).

Z reguły jest tak, że gdy wpiszemy błędnie jedną z 26 cyfr rachunku, Elixir to wykryje i nie zrealizuje przelewu. Każda z cyfr rachunku bankowego ma swoje znaczenie. Dwie z nich są liczbą kontrolną, która jest tworzona na podstawie pozostałych cyfr. Gdy wpiszemy jedną z cyfr błędnie, wspomniana przed chwilą liczba kontrolna nie będzie się zgadzała.

Powyżej opisane zabezpieczenie nie jest jednak skuteczne w stu procentach. Niestety czasami okazuje się, że wpisując zły numer rachunku, przypadkowo tak skonstruowany, że liczba kontrolna się zgadza, bo istnieje taki odbiorca, otrzyma on niespodziewany prezent. Czasami jest to wynik kopiowania numerów rachunków przy wykonywaniu większej liczby przelewów. To samo dotyczy błędnej kwoty wymienionej w przelewie. Jeśli tylko będą na koncie odpowiednie środki na jej pokrycie, przelew dojdzie do skutku. 

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam