Polisa szkolna - na ile chroni dziecko na feriach?

2015-01-29 13:50:44

Ferie to czas odpoczynku dla dzieci od obowiązków szkolnych. Nasze pociechy mają na to całe dwa tygodnie. Wiele z nich w tym czasie zostanie w domu, ale znajdą się wśród nich też tacy, którzy ten czas spędzą na zimowiskach. Czy polisa szkolna chroni dzieci na feriach?

Większość rodziców we wrześniu decyduje się na zakup dla dziecka polisy w ramach grupowej umowy ubezpieczenia oferowanej przez szkołę czy przedszkole. Dzięki takiemu ubezpieczeniu wykupionemu w placówce oświatowej jej uczniowie objęci są ochroną podczas zajęć w szkole, w drodze do niej, a także w trakcie ferii.

Podstawowy zakres ubezpieczenia szkolnego obejmuje trwały uszczerbek na zdrowiu, którego dziecko doznało na skutek wypadku. Dodatkowy zakres ochrony może obejmować pobyt dziecka w szpitalu w następstwie nieszczęśliwego wypadku. Dodatkowo polisa umożliwia rodzicom otrzymanie środków finansowych na leczenie dziecka.

Rodzice decydujący się na szkolne ubezpieczenie powinni dokładnie zapoznać się z warunkami polisy, zwłaszcza pod kątem takiego wyjazdu, jak zimowisko. W wielu przypadkach, za niewielką dopłatą, można bowiem zwiększyć sumę ubezpieczenia i zakres ochrony.

Często w cenie organizowanych wyjazdów zawarte jest już ubezpieczenie. Może też zdarzyć się, że organizatorzy zaproponują ubezpieczenie, jako dodatkowo płatną usługę.

Rodzice, wysyłający swoje dziecko na zimowisko, powinni też zastanowić się nad wykupieniem ubezpieczenia OC. Chroni ono przed następstwami roszczeń osób trzecich, które doznałyby jakiejś szkody ze strony naszego dziecka, np. na stoku. 

Gdy dziecku przydarzy się nieszczęśliwy wypadek na feriach, należy niezwłocznie powiadomić o tym ubezpieczyciela. Obecnie nie jest to skomplikowany proces, wystarczy telefonicznie skontaktować się z agentem lub wypełnić odpowiedni formularz online. Bezzwłoczne zgłoszenie wypadku daje możliwość szybkiego udzielenie pomocy. Ubezpieczyciel ma 7 dni od zgłoszenia szkody na poinformowanie poszkodowanego, jakie dokumenty są potrzebne do wypłaty odszkodowania. Na samą wypłatę pieniędzy firma ubezpieczeniowa ma 30 dni. W tej sytuacji, im szybciej załatwimy formalności, tym szybciej otrzymamy pieniądze.

Emilia Kasińska