Kredyt hipoteczny na działkę budowlaną: formalności i trudności

2015-01-29 16:11:06

Kredyt hipoteczny można zaciągnąć nie tylko na zakup lokalu mieszkalnego albo budowę domu jednorodzinnego, ale również w ten sposób sfinansujemy zakup działki budowlanej. Warto wiedzieć, jakie czekają nas formalności oraz jakie trudności mogą wystąpić w takiej sytuacji.

Kredyt hipoteczny na zakup działki budowlanej na pewno jest trudniej dostępny niż zaciągnięcie pożyczki na zakup mieszkania czy budowę domu. Niestety trzeba będzie się zmierzyć z kilkoma problemami, szczególnie gdy zabezpieczeniem takiego kredytu ma być właśnie działka, którą chcemy kupić.

Banki niechętnie zgadzają się na zabezpieczanie kredytów działkami, ponieważ uważają je za niewystarczającą, mało atrakcyjną gwarancję. Jest to przede wszystkim spowodowane dużymi wahaniami cen działek. Z tego powodu kredytodawcy raczej starają się unikać udzielania kredytów hipotecznych na zakup ziemi. Jeśli już zdecydują się na taki krok, jest prawie pewne, że zażądają wyższego wkładu własnego niż jest to w przypadku zakupu mieszkania albo budowy domu. Bywa, że trzeba również ustanowić inne lub dodatkowe zabezpieczenie, które usatysfakcjonuje instytucję finansową.

Kolejnym problemem mogą być również formalności związane z takim kredytem. Niestety, często są jeszcze bardziej skomplikowane i bardziej uciążliwe niż przy zakupie domu lub lokalu mieszkalnego. Należy przedłożyć w banku wiele dokumentów, a wśród nich jest decyzja o warunkach zabudowy, którą wydaje urząd gminy, jak również wypis z rejestru gruntów. Nie obejdzie się także bez odpisu z księgi wieczystej. Trzeba jednak uważać, bo ten jest ważny jedynie przez 30 dni, dlatego warto zebrać najpierw inne dokumenty. Istotny jest także akt notarialny potwierdzający prawo zbywcy do działki. W przypadku odziedziczenia ziemi przez sprzedawcę, potrzebne będzie sądowe orzeczenie na temat spadku. Nie obędzie się również, co zrozumiałe przy takich kredytach, bez wyceny i oszacowania wartości rynkowej działki, ewentualnie nieruchomości, jaka ma stanowić dodatkowe zabezpieczenie.

Jeśli już zdecydujemy się na kredyt na zakup działki budowlanej, warto zestawić oferty kredytowe dostępne na rynku. Z pomocą przyjdzie Comperia.pl i jej porównywarka.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam