Z dopłaty MdM skorzystasz bez zaciągania kredytu

2015-01-30 16:09:33

Nie wszyscy wiedzą, że z rządowego programu MdM można skorzystać także bez zaciągania kredytu. Zamiast nabywać mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym, wystarczy samemu podjąć się budowy budynku mieszkalnego.

Chociaż rządowy program Mieszkanie dla Młodych kierowany jest głównie do kredytobiorców, to w ramach samego projektu dopłat można znaleźć rozwiązania, które nie wymuszają wieloletniego zadłużania się w banku poprzez zaciąganie kredytu hipotecznego. Mowa o budowie domu we własnym zakresie i możliwości ubiegania się o częściowy zwrot podatku VAT na materiały budowlane.

Kto nie skorzysta na MdM-ie?

Oczywiście, żeby skorzystać z dobrodziejstw programu MdM, podobnie jak przy kupnie mieszkania lub domu, należy spełniać ściśle określone warunki. Przede wszystkim ważny jest wiek wnioskodawcy - do 35 lat (w przypadku małżeństw wystarczy, że jeden z małżonków mieści się w limicie wieku). Nie można być obecnie ani w przeszłości właścicielem innego domu lub mieszkania, również spółdzielczego. To samo odnosi się do współwłaścicieli, jeśli zniesienie współwłaścicielstwa uczyniłoby ich właścicielami nieruchomości.

Zamiast dopłaty do kredytu - zwrot VAT-u

W przypadku budowania domu nie dostajemy dopłaty do kredytu, jak przy zakupie np. mieszkania na rynku pierwotnym. Pomoc polega tylko i wyłącznie na zwrocie części wydatków związanych z zakupem materiałów budowlanych.

Można wystąpić o zwrot VAT tylko w stosunku do materiałów, których stawka podatku od towarów i usług wzrosła po 1 maja 2004 roku do 23% z wcześniejszych 7%. Oczywiście, wszystkie wydatki muszą być udokumentowane fakturami VAT wystawionymi na osobę ubiegającą się o wsparcie z MdM i muszą zostać poniesione w okresie od wydania pozwolenia na budowę do końca trwania rządowego programu, czyli do 30 września 2018 roku.

Nie trzeba budować od podstaw

Żeby skorzystać z takiego wsparcia, należy budować dom jednorodzinny albo rozbudowywać, nadbudowywać lub przebudowywać budynek mieszkalny, ewentualnie jego część na cele mieszkaniowe.

Gdy w dniu wydania pozwolenia na budowę posiadaliśmy co najmniej tróję dzieci, chcąc skorzystać z dopłaty, możemy wybudować dom o powierzchni do 110 m2 dla domu, przy mniejszej liczbie dzieci jest to do 100 m2 dla domu. Kwota zwrotu nie może przekroczyć 65,22% kwoty VAT z faktury. Wniosek o zwrot należy złożyć w urzędzie skarbowym, który ma 4 miesiące na podjęcie decyzji o zwrocie pieniędzy. 

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam