MdM: ile dopłaty dostanie kobieta w ciąży?

2015-01-31 17:47:24

Wysokość dopłaty w rządowym programie MdM zależy od liczby wychowywanych dzieci. Sprawdźmy, na jaką dopłatę może liczyć kobieta w ciąży, nieposiadająca dotychczas potomstwa.

Program Mieszkanie dla Młodych wszedł w życie wraz z początkiem stycznia 2014 roku i potrwa do 30 września 2018 roku, zastępując poprzedni projekt rządowy, Rodzinę na Swoim. Ideą i głównym celem MdM-u jest wsparcie młodych ludzi, którzy chcą kupić pierwsze mieszkanie lub dom.

Sprawdź też: Do kiedy banki przyjmują wnioski o kredyt MdM?

MdM pozwala dofinansować wkład własny, który jest obowiązkowy w bankach przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. Warunkiem jest jednak sfinansowanie bankową pożyczką co najmniej 50% ceny mieszkania lub domu, a raty muszą być rozłożone na co najmniej 15 lat. Kredyt musi być zaciągnięty w złotówkach, co eliminuje możliwość skorzystania z tej pomocy przez Polaków pracujących za granicą, zarabiających w walucie obcej.

Skorzystanie z programu MdM obwarowane jest wieloma wymogami. Przede wszystkim nie można liczyć więcej niż 35 lat (w przypadku małżeństw wystarczy, że jeden z małżonków mieści się w limicie wieku). Osoby starające się o dopłatę nie tylko nie mogą posiadać żadnego mieszkania lub domu, ale nawet w przeszłości nie mogły być właścicielami żadnej nieruchomości mieszkalnej. Co ważne, zakupu własnych czterech kątów można dokonać tylko na rynku pierwotnym, a metraż lokalu nie może przekraczać 75 m2 dla mieszkania i 100 m2 dla domu. W przypadku posiadania przynajmniej trójki dzieci limity powierzchni w obydwu przypadkach wzrastają o 10 m2.

Wróćmy jednak do przypadku kobiety w ciąży. Jak wspominaliśmy, wysokość dofinansowania zależy od posiadania dzieci, bez względu na to, czy wnioskodawcą jest osoba samotna, czy małżeństwo. Osoby bezdzietne otrzymają wsparcie w wysokości 10%, a posiadający jedno dziecko mogą już liczyć na 15% wartości odtworzeniowej mieszkania. Jeśli w ciągu 5 lat od uczestnictwa w programie urodzi się trzecie dziecko, można złożyć wniosek o kolejne 5%.

Sprawdź też: Ile kosztuje kredyt MdM w Banku Pekao?

Na co w takiej sytuacji może liczyć kobieta w ciąży? Art. 7 ust. 2 ustawy o MdM wyraźnie wskazuje, że o dofinansowanie rzędu 15% może ubiegać się osoba, która w chwili składania wniosku o dopłatę wychowuje dziecko. Takie sformułowanie przepisu oznacza, że kobieta w ciąży otrzyma tylko 10% dopłaty. W tej sytuacji lepiej poczekać do narodzenia dziecka i dopiero potem złożyć wniosek. Wówczas nic nie będzie stać na przeszkodzie, żeby otrzymać 15% wsparcia.      

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam