15% na lokacie strukturyzowanej w PKO BP - czy warto ryzykować?

2015-02-02 16:46:19

Na lokatach strukturyzowanych można sporo zarobić. Dowodem na to są wyniki zakończonej już struktury, którą w 2012 r. oferował PKO Bank Polski. Oparta na cenie palladu lokata pozwoliła zyskać inwestorom 15% w skali roku. Struktury nie są jednak rozwiązaniem dla każdego. Sprawdź, czy i kiedy warto ryzykować.

Lokata strukturyzowana zbudowana jest zwykle z dwóch części. Jedna z nich, o charakterze oszczędnościowym, przeznaczana jest na bezpieczne inwestycje - zazwyczaj zdeponowane zostaje w ramach niej co najmniej 70% kapitału. Druga część – inwestycyjna – umożliwia angażowanie środków w instrumenty bardziej ryzykowne, ale za to dające szansę większej stopy zwrotu.

Sprawdź też: Jak działają polisy strukturyzowane?

Ideą takiego podziału jest, by oszczędnościowa część mogła chronić całość inwestycji, ale to strona inwestycyjna ma wypracować wyższy zysk. Można powiedzieć, że w ramach niej zakładamy się, że dana wartość inwestycyjna wzrośnie lub spadnie. Część oszczędnościowa jest swoistą poduszką, która pozwoli łagodniej spaść w przypadku przegrania tego zakładu. Im większa wiedza inwestora, tym większa szansa na zarobek. Już chociażby dlatego nie jest to lokata dla wszystkich.

Lokata strukturyzowana to inwestycja raczej długoterminowa, zwykle trwająca 2-3 lata. Wszystko po to, by produkt zdążył wypracować zadowalający zysk.

Wróćmy jednak do lokaty strukturyzowanej w PKO BP. Oparta była ona na cenie palladu (często używany w katalizatorach samochodowych), a w części oszczędnościowej wykorzystano lokatę 3-miesięczną oprocentowaną w wysokości 8% w skali roku. Inwestycja ta rozpoczęła się w roku 2012. Za cały okres został osiągnięty zysk ponad 37% (15% w skali roku). Przewidywania co do wzrostu ceny palladu w tym wypadku sprawdziły się.

Obecnie bank proponuje lokatę strukturyzowaną na 3 lata, w której odsetki będą uzależnione od akcji 5 dużych firm operujących w Azji. Lokata ta będzie dostępna do końca stycznia 2015 roku.

Sprawdź też: Jak zarabiać na opcjach walutowych?

Lokata strukturyzowana w PKO BP jest dobrym przykładem tego, że na strukturze można dobrze zarobić. Niestety, jest jedno „ale” – nie zawsze się tak zdarza. Niestety bywa, że takie lokaty są rozczarowaniem dla inwestora, ale za to są niezłym dostawcą marży dla banku. Nierzadko okazuje się, że zysk jest takiego samego rzędu jak na zwykłej lokacie. Mimo że większość produktów tego typu posiada ochronę całości lub większości zainwestowanego kapitału, to nie jest to rozwiązanie dla osób, które oczekują pewnych zysków bez ryzyka. Mimo wszystko w dobie niskich stóp procentowych lokaty strukturyzowane pojawiają się coraz częściej w ofercie większości banków i ciesząc się rosnącym zainteresowaniem klientów.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam