Przedwiosenne porządki w finansach czas zacząć!

2015-03-09 08:09:05

Wraz ze zbliżającą się dużymi krokami wiosną przychodzi czas na domowe porządki. Przy okazji warto również pamiętać o przeprowadzeniu porządków w domowych finansach. Od czego trzeba zacząć?

Przeglądając liczne fora poświęcone tematyce finansów osobistych i domowych budżetów, można zauważyć, że tematem często się powtarzającym są porządki w finansach osobistych. Jak się bowiem okazuje, aby wyjść z długów, czy też skutecznie oszczędzać i lokować swoje pieniądze, konieczne jest uprzednie uporządkowanie finansów, a składa się to z kilku etapów.

Wpływy i wydatki pod lupą

Porządkując swoje finanse, warto zacząć od przejrzenia budżetu domowego. Aby dobrze się do tego zabrać, koniecznie należy spisać ogólną kwotę miesięcznych dochodów (obojga małżonków), a następnie wypisać ponoszone co miesiąc wydatki – najlepiej podzielone na kilka kategorii: wydatki stałe (czyli prąd, czynsz, woda, media itd), żywność, leki itp. W ten sposób łatwiej będzie zapanować nad finansowym bałaganem. Dzięki regularnemu aktualizowaniu budżetu łatwiej będzie zagospodarować wolne środki na ulokowanie ich na lokacie lub koncie oszczędnościowym.

Weryfikacja posiadanych produktów bankowych

Weryfikacja posiadanych produktów bankowych polega na przeglądzie usług, z których w bankach korzystamy (kont, rachunków oszczędnościowych, lokat, pożyczek, kart kredytowych itp.). Z pewnością warto zwrócić uwagę na produkty, z których już nie korzystamy, ponieważ mogą generować dodatkowe koszty. Mowa tu o niepozamykanych kontach bankowych (zdarza się, że korzystając z kredytu, konieczne jest uruchomienie konta, z którego nota bene potem nie korzystamy) czy kart płatniczych lub kredytowych, które wydają się nam zbędne. W ten sposób, zamykając niepotrzebne produkty, jesteśmy w stanie zmniejszyć nasze wydatki, a tym samym zwiększyć ilość posiadanych przez nas wolnych środków.

Porównuj produkty bankowe

Warto również porównać posiadane przez nas lokaty czy konta oszczędnościowe, a także rachunek osobisty z konkurencyjnymi ofertami innych banków. Może się okazać, że oferta konta osobistego, jaką aktualnie podsiadamy, ma się nijak do bardziej atrakcyjnych, bezpłatnych, wielofunkcyjnych kont osobistych proponowanych przez konkurencyjne instytucje. A zamiana produktów mało korzystnych na nowsze i tańsze pozwoli nam nie tylko uporządkować nasze finanse osobiste, ale także powiększyć sumę oszczędności.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam