Za pieniądze z MdM-u możesz zamieszkać w bliźniaku

2015-02-21 16:51:40

W ramach MdM-u można pozyskać dofinansowanie na zakup pierwszego mieszkania lub zakup domu jednorodzinnego. A co w przypadku, gdy chcemy nabyć połowę bliźniaka?

Program Mieszkanie dla Młodych zawiera szereg warunków, które należy spełnić, aby dany lokal mógł stać się własnością danej osoby. Niestety większość z zapisów stanowi znaczne utrudnienie dla potencjalnych beneficjentów, ograniczając w istotny sposób pole manewru w wyborze nieruchomości. Tak przynajmniej wydaje się być na pierwszy rzut oka. W rzeczywistości szanse na kupno nawet dość nietypowego mieszkania nie są aż tak małe.

Mieszkanie w bliźniaku

Jeśli na rynku nieruchomości nie znajdziemy interesujących lokali mieszkalnych czy domów jednorodzinnych, alternatywą dla nich może być mieszkanie w tzw. bliźniaku. Przepisy ustawy nie wykluczają bowiem takiej możliwości, jednak wymagają dokładnego określenia, czy mieszkanie takie będzie kwalifikowane jako lokal mieszkalny czy dom jednorodzinny w zabudowie bliźniaczej.

Wspomniana kwestia jest o tyle istotna, że w zależności od kwalifikacji, obowiązywały będą inne limity powierzchni maksymalnej. Przypomnijmy, że w przypadku lokalu mieszkalnego będzie to 75 m kw., natomiast dla domu jednorodzinnego - 100 m kw (przy min. trójce dzieci limity te zwiększają się o 10 m kw.). Przy okazji należy też pamiętać, że bez względu na kwalifikację mieszkanie takie musi być nowe, a więc nie może pochodzić z rynku wtórnego.

Jak zdefiniować "bliźniaka"?

Z punktu widzenia przepisów MdM-u mieszkanie w bliźniaku będzie mogło zostać zakwalifikowane do programu tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy klient będzie nabywał w nim wyłącznie jeden lokal mieszkalny lub jeden z dwóch zabudowanych domów jednorodzinnych. Lokal ten będzie kwalifikowany jako dom jednorodzinny, o ile od drugiego lokalu będzie oddzielony ścianą przeciwpożarową, na powierzchni od fundamentów aż po dach. Drugą ewentualnością jest posiadanie odrębnego wejścia i wszystkich instalacji.

Dom w zabudowie bliźniaczej w znacznej większości sytuacji będzie więc domem jednorodzinnym, jednak w niektórych sytuacjach, gdy kwestia ta nie będzie oczywista, może zostać zakwalifikowany jako samodzielny lokal mieszkalny. Kluczowe znacznie ma tutaj określenie "samodzielny", gdyż przepisy uniemożliwiają nabycie nieruchomości składającej się z dwóch lokali, nawet jeśli tylko jeden z nich ma służyć celom mieszkalnym.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam