Na kredyt samochodowy kupisz nawet kilkuletnie auto

2015-02-26 12:04:24

Obecnie coraz więcej samochodów używanych bywa kupowanych z pomocą kredytów - nie tylko gotówkowych, ale i samochodowych. Jakie są wady i zalety tego ostatniego rozwiązania, gdy chcemy nabyć auto kilkuletnie?

Zakup samochodu za zaoszczędzone pieniądze – na taki scenariusz nie każdego stać. Większość osób musi posiłkować się kredytami samochodowymi lub gotówkowymi. Korzystna oferta kredytu samochodowego pozwoli na zakup pojazdu i rozłożenie płatności na wiele rat. Tylko czy w ten sposób można też nabyć auto z drugiej ręki?

Im młodsze auto, tym lepiej

Żeby przystąpić do kredytu samochodowego musimy spełnić dwa najważniejsze warunki – koniecznie powinniśmy posiadać odpowiednią zdolność kredytową, a samochód, który kupujemy, musi się mieścić w parametrach oferty bankowej.

W różnych instytucjach finansowych praktykuje się finansowanie samochodów używanych w różnym wieku. Najlepsze kredyty samochodowe można znaleźć dla pojazdów jak najmłodszych. Wiąże się to z zabezpieczeniem kredytu, którym jest właśnie finansowane auto. Po kilku latach jego wartość znacznie spadnie. Z punktu widzenia kredytobiorcy najkorzystniej jest więc wybierać samochody roczne, dwu- lub trzyletnie. Auta te będą znacznie tańsze niż nowe egzemplarze z salonu, a kredyt celowy na ich zakup będzie ciągle możliwy do uzyskania.

Kredyt samochodowy na kilkunastoletnie auto

Na kredyt samochodowy możemy kupić nawet auta dość leciwe. Przykładowo w Santander Consumer Banku będzie to możliwe przy pojeździe w wieku do 12 lat, przy czym w momencie spłaty ostatniej raty nie może być starszy niż 16 lat.

Uważaj z wysokością raty

Podczas poszukiwań samochodu na kredyt warto zwrócić szczególną uwagę na stan techniczny pojazdu. Nawet niemal nowe pojazdy mogą mieć za sobą poważne awarie i skrzętnie ukryte braki. Jeśli po czasie okaże się, że samochód wymaga dodatkowych nakładów będzie to dla nas oznaczało niepotrzebny kłopot i wydatek.

Pamiętajmy, by zaciągając kredyt, ostrożnie podejść do kwestii wysokości raty. Lepiej zdecydować się na ratę nieco niższą niż ta, którą moglibyśmy spłacać bez obaw o utratę płynności finansowej. W ten sposób łatwiej będziemy mogli później wygospodarować gotówkę na ewentualne naprawy auta. Miejmy też na uwadze to, by rata pozbawiała nas zdolności kredytowej na ewentualną pożyczkę w przyszłości - nigdy nie wiadomo, kiedy będzie nam potrzebna.

Kredyt w banku czy w komisie?

Z oferty kredytów samochodowych można skorzystać za pośrednictwem sprzedawcy, o ile kupujemy auto w komisie. Właściciele komisów mają zazwyczaj podpisane umowy z kilkoma instytucjami finansowymi, które mogą sfinansować zakup naszego pojazdu. Choć to szybki i wygodny sposób zakupu auta na kredyt, pamiętajmy, że łatwo w ten sposób przepłacić. Czasem lepiej stracić nieco czasu, by samodzielnie udać się do banku z zapytaniem o ofertę kredytową - może okazać się dla nas korzystniejsza.

Przy zakupie samochodu od osoby prywatnej musimy zająć się pozyskaniem kredytu i procedurą samodzielnie.

Porównuj oferty

Kredyt samochodowy ma wiele zalet. Nadrzędną z nich jest możliwość zakupu pojazdu bez kilkuletnich oszczędności. Trudno w dzisiejszych czasach poruszać się po mieście, do pracy czy na zakupy bez samochodu, a niestety nie każdego stać na zakup auta za gotówkę. Wówczas warto rozważyć propozycje kredytów samochodowych. Najlepiej porównać wiele ofert, by wyłonić najkorzystniejszą z nich.

Renata Grochowska